Futboll

Pensionohet Blerim Xhemaili, pas një karriere 20-vjetësh profesioniste

Mesfushori shqiptar sot ka zhvilluar ndeshjen e fundit pas 20-vjetësh karrierë profesioniste

Pensionohet c. Mesfushori shqiptar, i cili ka lënë gjurmë te Zvicra sot ka zhvilluar ndeshjen e fundit, shkruan albinfo.ch.

Ndodhi kjo në sfidën mes Zurichut dhe Luganos, që u fitua nga mysafirët 2:3, ku golin e parë për Luganon e shënoi Hajrizi në minutën e 18-të.

Xhemaili ishte titullar dhe luajti deri në minutën e 70-të për Zurichun. U pensionua në Zurich aty ku e nisi karrierën profesioniste. Më pas kaloi në Bolton në Angli, Torino, Parma dhe Napoli në Itali për të kaluar në Galatasaray në Turqi. Për tu rikthyer më pas në Itali te Genoa dhe Bologna. Karrierën e vazhdoi në Kanada te Montreal, e më pas luajti edhe në Kinë te Shenzhen, si dhe në fund te Zurich.

Për Zvicrën luajti nga 2006 deri më 2018, ku në 69 ndeshje shënoi dhjetë gola.