Lajme

Mbyllet atraksioni turistik në Shtutgart për shkak të kombëtares së Zvicrës

Kampionati Evropian i Futbollit do të zhvillohet në Gjermani gjatë verës. Kombëtarja qëndron dhe stërvitet në Shtutgart. Kjo ka pasoja për vizitorët e kullës televizive.

Kulla televizive në Shtutgart është një nga pamjet më të njohura në Baden-Württemberg. Qindra mijëra njerëz e vizitojnë atë çdo vit. Do të jetë gjithashtu një pikë e nxehtë turistike gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit në verë (14 qershor deri më 14 korrik).

Sipas “Stuttgarter Zeitung”, Thomas Pollack, përgjegjës për programin mbështetës në Kampionatin Evropian, ka bërë të ditur se platforma e shikimit të monumentit do të mbetet pjesërisht e mbyllur gjatë turneut, kur priten 200 mijë të ftuar në ditë.

Shkak për këtë është bërë stërvitja sekrete e skuadrës së Murat Yakin. Kombëtarja e Zvicrës po qëndron në Waldhotel Stuttgart gjatë Kupës së Botës dhe po stërvitet nën kullën televizive – dhe ndonjëherë në fshehtësi për të mbajtur kundërshtarët e tyre të hamendësojnë.

Për ta bërë të mundur këtë, është planifikuar të mbyllet përkohësisht pjesa e platformës për vizitorët nga ku mund të shihni fushën e lojës së stadiumit Gazi në Waldau. Kjo sepse nuk mund ta bësh të gjithë arenën të errët nga lart.

Adrian Arnold, kreu i mediave për Federatën Zvicerane të Futbollit, tha kur u pyet nga 20 Minuten: “Ata që janë përgjegjës për organizimin e turneut në Shtutgart na kanë dhënë mundësinë që ne të kemi privatësi gjatë periudhës së shkurtër të stërvitjes taktike”.

Kjo është e rëndësishme për kombëtaren, sepse skuadrat kundërshtare mund të nxirrnin përfundime për sistemin e lojës, formacionin dhe orientimin taktik. “Është e rëndësishme të përmendet se kjo është vetëm për zonën e kullës televizive nga e cila keni pamje të qartë të sheshit.”

Bëhet fjalë gjithashtu për të siguruar që të njëjtat kushte të zbatohen për të gjitha ekipet gjatë Kampionatit Evropian, vazhdoi Arnold. “Çdo ekip ka të drejtë të stërvitet me dyer të mbyllura për të praktikuar taktikat, sistemet e lojës dhe formacionet për luftime serioze.”

Ndërkohë Südwestrundfunk, pronari i kullës televizive, nuk ka diskutuar për planet me “Stuttgarter Zeitung”. SWR thjesht njofton se kulla dhe restorantet do të qëndrojnë të hapura gjatë Kampionatit Evropian dhe se ata mezi presin të mirëpresin udhëtarët./20minuten