Lajme

Gjermania dekurajon udhëtimet jo esenciale në Kinën e goditur nga Covid

Gjermania të shtunën dekurajoi udhëtimet jo thelbësore në Kinë, kombi më i populluar në botë, i cili po lufton me një rritje të rasteve me Covid pasi ka relaksuar kufizimet e rrepta të virusit.

“Ne aktualisht dekurajojmë udhëtimet jo thelbësore në Kinë. Arsyeja është kulmi i infeksioneve Covid dhe një sistem shëndetësor i mbingarkuar”, tha ministria e jashtme gjermane në Twitter, transmeton albinfo.ch.

Të enjten, Ministri i Shëndetësisë Karl Lauterbach njoftoi se Gjermania do t’u kërkojë të ardhurve nga Kina për një test negativ të koronavirusit, pas një rekomandimi nga ekspertët e Bashkimit Evropian për të shtrënguar rregullat e udhëtimit.

Më shumë se një duzinë vendesh kanë vendosur rregulla të reja të udhëtimit për udhëtarët nga Kina.

Ekspertët e Bashkimit Evropian këtë javë “inkurajuan fuqishëm” 27 vendet anëtare të bllokut që të kërkojnë teste Covid nga njerëzit në fluturime nga Kina dhe të kryejnë teste të rastësishme për mbërritjet.

Disa vende të tjera të BE-së — përfshirë Gjermaninë, Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Spanjën — kanë njoftuar tashmë kërkesat e testit Covid për udhëtarët që vijnë nga kombi aziatik.

Shtetet e Bashkuara dhe Japonia janë ndër vendet joevropiane që kanë sjellë masa të ngjashme.

Autoritetet kineze kanë thënë ditët e fundit se vala e parë e infeksioneve ka arritur kulmin në qytete përfshirë Pekinin dhe Tianjin.

Por fundi është larg nga afër, me zyrtarët që paralajmërojnë për një shpërthim të shumëfishtë në javët e ardhshme pasi punëtorët e qytetit kthehen në vendlindjet e tyre rurale gjatë sezonit të udhëtimit dimëror.