Sporte Luftarake

Sot pensionohet kampionja olimpike, Majlinda Kelmendi

Mësohet se xhudistja kosovare, Majlinda Kelmendi, sot gjatë ditës edhe zyrtarisht do të largohet nga sporti i xhudos. Majlinda gjatë karrierës së saj bëri që emri i Kosovës të dëgjohet në shumë shtete të botës. Në vitin 2009, Kelmendi fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror për të rinj në Paris të Francës.

Një vit më vonë ajo arriti vendin e pestë në Kampionatin Botëror për të rinj në Maroko dhe përfundoi e nënta në kategorinë 52 kg në Kampionatin Botëror të Xhudos në Tokio të Japonisë. Titullin e parë botëror në xhudo, Majlinda e fitoi në vitin 2013 në kampionatin Botëror të Xhudos, i cili u mbajt në Rio de Janeiro të Brazilit. Ajo arriti ta mbrojë titullin botëror edhe në vitin 2014, vit në të cilin Majlinda Kelmendi u shpall xhudistia më e mirë në botë, në të gjitha kategoritë. Lojërat Olimpike në Rio 2016, Majlinda Kelmendin e shndërruan në sportisten më të suksesshme kosovare, pasi fitoi medaljen e artë në xhudo dhe u bë atletja e parë kosovare që fiton medalje të artë për Kosovën në Lojërat Olimpike.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI