AT Balkani

Rama “sulmon” Kurtin në prani të Angela Merkel: Kosova bën teori konspiracioni

Open Balkan, Rama: E pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon, por bën teori konspiracioni

Kryeministri Rama mbajti një konferencë të përbashkët me kancelaren gjermane, Angela Merkel, transmeton albinfo.ch.

Gjatë fjalës së tij, Rama deklaroi se Kosova, në krye me Albin Kurtin, po bën teori konspirative për Open Balkan.

Rama tha se Open Balkan është një mekanizëm për të përshpejtuar Procesin e Berlinit. Ai u shpreh se është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon Open Balkan për lëvizjen e lirë të njerëzve, por beson në teori konspiracioni.

Rama: Të 6 vendet nënshkruajnë marrëveshje për tregun e përbashkët rajonal. Është proces i ngatërruar. Shpesh herë një vend bëhet shkak që të gjithë të ngecin. Prandaj Open Ballkan është hapur jo për të përjashtuar njëri, por për të mos u varur nga vetot e njërit dhe teoritë e konspiracionit të tjetrit. Por duke ecur para, duke pasur “roadmap” e procesit të Berlinit.

Çfarë ka? 4 Liritë dhe investimet e fondit. Serbia nuk e pranonte lirinë e lirë të njerëzve, sepse kishte paragjykimin se ajo mes Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte e garantuar. Kosova nuk e shfrytëzon këtë, por rri dhe bën teori konspiracioni për Open Balkan. /Albinfo.ch

VIDEO – Kliko https://www.youtube.com/watch?v=TSP5ibIf9zw


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI