Kosova

Gjermania porosit 18 tanke “Leopard 2A6”

Grupi i parë do të zëvendësojë 18 tanket “Leopard 2A6” që Gjermania i ka dhënë Ukrainës

Qeveria gjermane ka porositur 18 tanke të reja luftarake “Leopard 2A8”, tha kompania e industrisë së armëve me qendër në Mynih, Krauss-Maffei Wegmann (KMW) pas nënshkrimit të urdhrit.

Marrëveshja kuadër e lidhur përfshin opsione për prodhimin e 105 tankeve shtesë “Leopard 2A8”, versioni më i fundit i tankut.

Komisioni i buxhetit miratoi të mërkurën fondin prej 525 milionë euro (562 milionë dollarë) për blerjen e tankeve, shkruan ATSH, transmeton albinfo.ch.

Grupi i parë do të zëvendësojë 18 tanket “Leopard 2A6” që Gjermania i ka dhënë Ukrainës.

Sipas KMW-së, dorëzimi i tyre pritet të fillojë në vitin 2025. Gjithashtu u porositën gjithashtu 12 avionë vetëlëvizës “Panzerhaubitze 2000”.

Një marrëveshje opsioni për obuset, të cilat po përdoren gjithashtu nga forcat ukrainase, u përfundua në mars. Tanku “Leopard 2” është ndërtuar që nga viti 1978 dhe është përditësuar vazhdimisht. Paraardhësi i tij, “Leopard 1”, tanku i parë luftarak që u projektua për ushtrinë gjermane që nga Lufta e Dytë Botërore, u hoq nga përdorimi 20 vjet më parë.