Receta shqiptare gatimi

Fileta pule të mbushura me spinaq

Fileta pule të mbushura me spinaqPërbërësit:

•       4 copa mish të bardhë pule,
•       200 gr spinaq,
•       4 lugë djathë të thërmuar,
•       1 lugë ajkë ose mazë,
•       1 lugë mustardë,
•       1 thelb hudhre,
•       1 lugë lëng limoni,
•       1 lugë vaj,
•       2 lugë gjalpë,
•       Kripë,
•       Vegetë,
•       Piper.

Përgatitja:

Priten filetat me kujdes, sa të fitohet nga një xhep për mbushje dhe kriposet brendia me vegetë.
Vendosen në enë porcelani, u hidhen vaj, mustardë, hudhër e shtypur, majdanoz i grirë hollë, lëng limoni, piper dhe mbulohet ena.
Ndërkohë, bëhet përgatitja për mbushje.
Spinaqi lahet, grihet hollë, zihet 2-3 minuta në lëngun të cilin e lëshon gjatë zierjes dhe, posa të ftohet pak, i shtohen djathë i grimcuar, ajkë, kripë, piper, përzihen mirë dhe me këtë masë të përgatitur bëhet mbushja e mishit.
Pasi të mbyllen me rrëmojësa dhëmbësh, kriposen, fërgohen në yndyrë me zjarr të fuqishëm nga të dyja anët, gjersa të marrin ngjyrë të kuqërremtë.
Nëse është mishi më i fortë, shtohen 2 dcl ujë ose verë të bardhë dhe zihen në zjarr të ngadaltë për 30 minuta.
Servohen me pure spinaqi ose perime të ziera e të kaluara në yndyrë dhe me sallatë stine.
Ju bëftë mirë!