Lajme

Austria shpall datën e zgjedhjeve kombëtare, e djathta ekstreme përpara në sondazhe

Austria do të mbajë zgjedhje parlamentare më 29 shtator, njoftoi kancelari konservator Karl Nehamer, me partinë e ekstremit të djathtë FPOe të vendit alpin përpara në sondazhe.

Të dielën, Partia e Lirisë (FPOe) e Austrisë fitoi zgjedhjet e BE-së në vend, hera e parë që fiton një votim mbarëkombëtar. FPOe kundër emigrantëve pritet gjithashtu të fitojë votën e shtatorit, duke kryesuar në sondazhe me rreth 26 deri në 31 përqind të votave, transmeton albinfo.at.

Pas zgjedhjeve të së dielës, në të cilat OeVP doli e dyta me 24.5 përqind, Nehammer tha se kishte dëgjuar mesazhin e votuesve. Ai shtoi se do të kërkonte të adresonte shqetësimet e tyre përpara votimit kombëtar, duke përfshirë goditjen e migracionit të paligjshëm.

Një fitore në shtator do ta vendoste FPOe-në, e cila u themelua në vitet 1950 nga ish-nazistët, në pozicionin e parë për të formuar një qeveri.

Por ekspertët thonë se mund të jetë e vështirë për FPOe të gjejë partnerë për të formuar një shumicë për të qeverisur, pasi një numër rekord partish pritet të hyjë në parlament, shkruan thelocal. Për herë të parë në Austri, mund të duhet një koalicion prej tre partish për të formuar një qeveri të shumicës.

FPOe ka qenë pjesë e një koalicioni qeverisës disa herë, por kurrë nuk ka qeverisur.

Pas një rënie të popullaritetit në vitin 2019, partia që atëherë është rikthyer, pasi ka kapur pakënaqësinë për trajtimin e pandemisë së Covid nga qeveria, si dhe rritjen e inflacionit dhe migracionit.

OeVP aktualisht qeveris Austrinë në një koalicion me të Gjelbërit.

Por vlerësimet e tyre të miratimit kanë rënë, me konservatorët që kanë arritur në rreth 21 për qind. Koalicioni është përplasur vazhdimisht për interesat ekonomike dhe politikën klimatike.

Në vitin 2019, koalicioni i mëparshëm qeveritar midis konservatorëve, të udhëhequr atëherë nga kancelari Sebastian Kurz dhe FPOe u shemb në një skandal korrupsioni spektakolar.

Por Kurz u rizgjodh dhe formoi një qeveri të re në vitin 2020, këtë herë me të Gjelbërit, përpara se të largohej në vitin 2021 mes akuzave të mëtejshme për korrupsion.

Nehammer pasoi Kurz si kancelar pak më vonë.