Lajme

Maqedoni: 30 të vdekur brenda 24 orëve nga Covid-19

Përgjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut 30 persona e kanë vdekur nga COVID-19.

Sipas autoriteteve shëndetësore, gjatë 24 orëve të fundit nga 4511 testime janë regjistruar 572 raste të reja, transmeton Albinfo.ch.

Ndërkohë, Instituti i Shëndetit Publik i Maqedonisë së Veriut ka informuar për situatën pandemike në vend në periudhën nga 06 shtatori deri më 12 shtator.

Sipas raportit thuhet se të infektuarit u përkasin të gjitha grupmoshave.

Grupmosha më e zakonshme është mbi 60 vjeç (29.4%).

Numri më i ulët është regjistruar në grupmoshën 0-9 vjeç (2.7%).

Krahasuar me javën e kaluar, ka një rënie të numrit të personave të infektuar në pothuajse të gjitha grupmoshat, me rënien më të madhe në grupmoshën 20-29 vjeç (me 40.1% më pak në krahasim me javën e mëparshme), dhe në grupmosha 0-9 vjeç ka një rritje prej 11.8% në krahasim me javën e kaluar, bën të ditur raporti.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI