Lajme

Këto janë simptomat e variantit të ri të koronavirusit, “Pirola”

Rastet e para të variantit të ri të COVID-19, “Pirola” tashmë janë regjistruar në Zvicër. Kjo jo vetëm që tregon simptoma të njohura befasuese, por tregojnë gjithashtu një sëmundje.

Me rënien e temperaturave në vjeshtë, rastet me korona po shtohen sërish. Nuk janë vetëm simptomat e ftohjes që duhet t’i keni parasysh.

Varianti i ri Corona BA.2.86, i quajtur gjithashtu “Pirola”, është aktualisht nën vëzhgim nga OBSH. Për herë të parë u shfaq në Danimarkë në korrik. Ka pak të dhëna për të. Ai u zbulua në Zvicër në gusht. Raste të konfirmuara ka edhe në Afrikën e Jugut, Izrael, SHBA dhe Britaninë e Madhe, shkruan Blick.

Veçanërisht e habitshme: “Pirola” ka mbi 30 mutacione në proteinën e majës. Sa më shumë mutacione të ketë varianti, aq më i madh është rreziku që imuniteti i krijuar nëpërmjet vaksinimeve dhe sëmundjeve të mëparshme të mos jetë më mbrojtës. “Pirola” është “lloji më i dukshëm Sars-CoV-2 që bota ka parë që nga shfaqja e Omicron”, paralajmëron shkencëtari britanik Francois Balloux, përcjell albinfo.ch.

Jo vetëm varianti është i habitshëm, por edhe simptomat. Për shkak se të prekurit nuk kanë rrjedhje hundësh, kollë apo dhimbje koke si me variantet e tjera të Omicron. Në vend të kësaj, njerëzit e sëmurë kryesisht raportojnë diarre, inflamacion të syve dhe skuqje të lëkurës. Kështu bën të ditur revista e specializuar “New Scientist”.

Arsyeja për t’u shqetësuar? Balloux jep të gjitha të qarta: “Edhe në skenarin më të keq, në të cilin BA.2.86 shkaktoi një valë të re të madhe rastesh, nuk presim sëmundje serioze dhe vdekje të krahasueshme me ato në fillim të pandemisë, kur Alpha, Delta ose përhapje Omicron”, u shpreh ai, shkruan Blick.

Zyra Federale e Shëndetit Publik dhe Komisioni Federal për Çështjet e Vaksinimit rregulluan rekomandimet e tyre të vaksinimit këtë javë. Njerëzit të cilët janë veçanërisht në rrezik duhet patjetër të vaksinohen. Izraeli është vendi i parë që kërkon përsëri testimin PCR në spitale. Aktualisht nuk ka masa të veçanta në Zvicër.