Futboll

Djali i Igli Tares transferohet te Rapidi i Vjenës

Futbollisti Tare ka nënshkruar kontratë 1-vjeçare me mundësi vazhdimi me Rapidin e Vjenës, shkruan albinfo.at

Etienne Tare mbylli aventurën e tij me Lazion U19 dhe është transferuar në Austri. Djali i Igli Tares, ish-sulmuesit të Kombëtares dhe drejtorit sportiv të Lazios, ka nënshkruar një kontratë 1-vjeçare me mundësi vazhdimi me Rapidin e Vjenës, shkruan albinfo.at

Sulmuesi do të bashkohet me ekipin e dytë të Rapidit, që garon në divizionin e dytë të futbollit austriak. Etienne ka lindur në Brescia, ekip ku babai i tij kaloi vitet më të bukura të karrierës.

Drejtori sportiv i Rapidit, Zoran Barišić tha për transferimin: “Tare është një qendërsulmues shtatlartë që ka ende shumë potencial për zhvillim. Ne e shohim atë në projektin tonë të ri dhe tani ai duhet të fitojë përvojën e vlefshme në futbollin e të rriturve me ekipin tonë të dytë”, ka thënë ai për mediat austriake, transmeton albinfo.at.

Ndërkohë, vetë Tare ka thënë se nuk u mendua dy herë kur iu dha mundësia për t’u bashkuar me SK Rapid. “Kam kaluar gjithë jetën time futbollistike te Lazio, tani mezi pres të filloj këtu dhe të takoj bashkëlojtarët e mi të rinj”, shprehet ai.

Tani 18-vjeçari është gati të provojë aventurën e parë jashtë Italisë. Objektivi është shënimi i sa më shumë golave dhe kalimi sa më shpejt tek ekipi i parë  dhe më i dashuri i kryeqytetit austriak.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI