Tematike

10 gjërat që mund t’i bëni në Austri këtë dhjetor

Dhjetori është muaji kur dhitë me pamje demonike bredhin rrugëve austriake, artistë vendas prezantojnë dizajnet e tyre, zhvillohen festivale unike të filmit dhe njerëzit mblidhen për të dëgjuar muzikë tradicionale popullore.

Në Austri, dhjetori është i lidhur ngushtë me tregjet e shumta të Krishtlindjeve; megjithatë, ka edhe shumë ngjarje të tjera interesante për t’u parë dhe bërë, sipas thelocal.at.

Përjetoni Paradën Krampus

Parada e Krampusit është një procesion tradicional austriak me origjinën e tij në tregimet popullore për Krampus, një krijesë antropomorfe që ndëshkon fëmijët nëse nuk janë sjellë mirë me dhuratat e qymyrit – dhe goditjet e herëpashershme.

Krampus duket si një kryq midis një dhie dhe një demoni, me flokë të zinj ose kafe, brirë dhie, një gjuhë me pirun, këpurdha të mprehta dhe thundra të çara. Gjatë paradës, pjesëmarrësit vishen si krijesa dhe bredhin rrugëve të qytetit ndërsa publiku mblidhet për t’i parë.

Shumë qytete në Austri organizojnë një paradë vjetore të Krampusit, e cila zakonisht zhvillohet në prag të Shën Nikollës (5 dhjetor) ose në ditën e Shën Nikollës (6 dhjetor). Datat dhe vendndodhjet specifike zakonisht shpallen në faqen kryesore të secilit rajon, ose në faqen turistike të rajonit. Disa nga festimet më të famshme Krampus ndodhin në fillim të dhjetorit në Salzburg, Innsbruck dhe në qytetin e Ischgl.

Tregu i Dizajnit WAMP

Dhjetori nuk pret vetëm tregje Krishtlindjesh në të gjithë vendin, por edhe tregje të veçanta dizajni, kryesisht në qytetet më të mëdha. Më 9 dhjetor, WAMP Design Market mirëpret vizitorët në edicionin e tij special të Krishtlindjeve. WAMP do të thotë “Aty ku arti takohet me njerëzit” dhe është një treg në ajër të hapur që paraqet artistë dhe stilistë vendas dhe ndërkombëtarë. Tregu i dizajnit shton emrin e tij në një listë ngjarjesh që i sjellin vizitorët e tij në kontakt të ngushtë me komunitetin krijues.

Kunst dhe Design Markt Innsbruck

Një tjetër treg i dizajnit që ia vlen të vizitohet gjatë dhjetorit është Kunst dhe Design Markt Innsbruck. Më shumë se 100 ekspozues dhe artistë të modës, bizhuterive, veshjeve, dizajnit të drurit, qeramikës, mobiljeve, shkrimit, dekorimit, artit dhe dizajnit grafik marrin pjesë. Ngjarja zhvillohet nga 2 deri më 3 dhjetor në Innsbruck.

Vizitoni një shfaqje shumëngjyrëshe kërcimi akrobatik

“Afrika! Afrikë!” është një shfaqje shumëngjyrëshe cirku dhe vallëzimi që bën turne nëpër Austri gjatë muajve të dimrit. Shfaqja zhvillohet në Graz nga 12 deri më 14 dhjetor. Ai paraqet trashëgiminë tradicionale nga Etiopia në Bregun e Fildishtë, nga Maroku në Afrikën e Jugut, si dhe zhvillimin e kulturës afro-amerikane dhe afro-evropiane në një mjedis global. Shfaqja u zhvillua nga dhe përfshin mbi pesëdhjetë kërcimtarë, akrobatë, muzikantë dhe artistë, nga dhjetë vende të ndryshme.

Shijoni muzikën tradicionale popullore në Salzburg

Këndimi i Ardhjes së Salzburgut është një ngjarje tradicionale muzikore dhe kulturore që mbahet çdo vit në Salzburg rreth Krishtlindjeve. Këtë vit ai zhvillohet nga 1 deri më 17 dhjetor. Veprimtaria që zhvillohet në 75 vitet e fundit, njihet për performancat magjepsëse të muzikës popullore, ansamblet e vogla vokale dhe meloditë alpine, që mbartin mesazhe lumturie dhe paqeje.

Ngjarja organizohet në Grosses Festspielhaus, një vend i shquar në qendër të qytetit të Salzburgut. Karakterizohet nga një atmosferë intime dhe festive, duke tërhequr rreth 36,000 vizitorë nga 38 vende të ndryshme çdo vit. Në qendër të ngjarjes janë prezantimet e melodive popullore të buta, reflektuese dhe të gëzueshme, të realizuara nga muzikantë dhe vokalistë. Përfshirja e traditave popullore alpine dhe kostumeve komunikojnë frymën e Krishtlindjes.

Ngjarja është bërë një traditë e dashur, duke bashkuar vendasit dhe vizitorët për të festuar sezonin e festave me trashëgiminë e pasur kulturore të rajoneve alpine të Salzburgut.

Çmimet Ndërkombëtare të Filmit në Vjenë

Çmimet Ndërkombëtare të Filmit në Vjenë (VIFA) zhvillohen nga 2 deri më 10 dhjetor. VIFA pranon filma të shkurtër në zhanre dhe kategori të ndryshme nga e gjithë bota. Për 9 ditë, vizitorët mund të shijojnë shfaqje publike të filmave të pavarur të vlerësuar me çmime.

Festivali drejtohet nga një grup i vogël vullnetarësh, entuziastësh filmi dhe gjyqtarë profesionistë të filmit. Objektivi i VIFA është të ofrojë mbështetje për kineastët e pavarur, të promovojë talentin e tyre dhe t’u japë atyre një shans për të prezantuar punën e tyre para profesionistëve të industrisë me përvojë të konsiderueshme në fushën e tyre. Gjyqtarët përbëhen nga regjisorë ndërkombëtarë dhe profesionistë të industrisë.

Festivali i Filmit për të Drejtat e Njeriut

Në të njëjtën periudhë kohore, Festivali i Filmit për të Drejtat e Njeriut zhvillohet gjithashtu në Vjenë (30 nëntor – 10 dhjetor). Ky festival filmi përmban dokumentarë, filma narrativë dhe filma të shkurtër që trajtojnë aspekte të ndryshme të të drejtave të njeriut. Qëllimi është të rrisë ndërgjegjësimin, të motivojë diskutimin dhe të frymëzojë veprimin mbi sfidat e të drejtave të njeriut në nivel global.

Fundjavë Tango-je në Graz

Gjatë fundjavës 1 deri në 3 dhjetor, kërcimtarja profesioniste e tangos Eleonora Kalganova, e shoqëruar nga Sebastian Arce, ofron një kurs dy-ditor tango në Graz. Eleonora Kalganova është një artiste kërcimi dhe mësuese që fokusohet në eksplorimin e improvizimit, rrjedhën dhe komunikimi si proces, në një performancë tango-je argjentinase.

Shtegu i Vitit të Ri të Vjenës

Dëshironi të festoni Vitin e Ri në Vjenë? Ndiqni një shteg feste që kalon nga Freyung përmes sheshit Am Hof, Graben, Stephansplatz dhe Kärntner Strasse deri në Neuer Markt, me Graben që pret shkolla vallëzimi që ofrojnë kurse valsi pasdite dhe një sallë vallëzimi në ajër të hapur në mbrëmje. Aktivitetet zhvillohen nga ora 14:00 deri në orën 2 të mëngjesit teksa restorantet dhe baret përgjatë shtegut shërbejnë me grusht, verë të gazuar dhe ushqime. Gjashtë vendndodhje në të gjithë qytetin ofrojnë hyrje falas në festime, duke përfshirë argëtim si programe shfaqjesh, vals, rock, pop, disko, blues, funk, soul dhe linja DJ.

Koncerte klasike të premteve në Vjenë

Çdo të premte në orën 19:00, Wiener Symphoniker mban koncerte të shkurtra klasike në Sallën e Madhe të Wiener Konzerthaus në Vjenë. Këto koncerte zakonisht zgjasin rreth 1 orë, dhe secili përmban një program të veçantë.