Futboll

Xhaka mori këtë pseudonim të ri në fitoren rekord të Leverkusenit

Të shtunën pasdite u zhvilluan pesë ndeshje në Bundesligë, teksa Granit Xhaka mbetet në pistën e fitores me Leverkusenin, dueli i Borussias dha spektakël, sipas 20min.ch.

“Xabi-Xhaka” po nxiton drejt fitores së radhës

Granit Xhaka është ende në rrugën e suksesit me liderin Bayer Leverkusen. Larg ndaj Werder Bremenit, Werkself siguruan fitoren e tyre të njëmbëdhjetë me një fitore 3-0 në ndeshjen e tyre të dymbëdhjetë në ligë.

Historike: Leverkusen është klubi i parë në historinë e Bundesligës që shënon të paktën dy herë në secilën nga 12 ndeshjet e para të sezonit. Një autogol kurioz nga mbrojtësi i Bremenit, Olivier Deman (9-ti) e futi Leverkusenin në rrugën e duhur herët. Jeremie Frimpong (43) dhe Alejandro Grimaldo (76) shënuan golat e tjerë të Bayer.

Krahas fitores, për Xhakën ka pasur lëvdata edhe para fillimit.

“Me cilësinë e tij, ai është i paracaktuar për llojin e futbollit që duam të luajmë”, tha drejtori sportiv i Leverkusenit, Simon Rolfes, në Sky. Transmetuesi me pagesë vlerësoi gjithashtu kapitenin Nati dhe e quajti atë “Xabi-Xhaka”, bazuar në trajnerin e tij, Xabi Alonso.