Lajme

Të paktën 150 të vdekur nga stuhia në Libi

Të paktën 150 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur, duke përfshirë shtatë anëtarë të Ushtrisë Kombëtare Libiane, si pasojë e një stuhie të fuqishme mesdhetare që përfshiu Libinë lindore, shkruan AFP, përcjell albinfo.ch.

Autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme, duke mbyllur shkollat dhe dyqanet dhe duke vendosur një “shtetrrethim”.

Kombet e Bashkuara në Libi kanë deklaruar se po e ndiqnin stuhinë nga afër dhe, siç thanë, do të “sigurojnë ndihmë urgjente në mbështetje të përpjekjeve të reagimit në nivel lokal dhe kombëtar”.