Lajme

Sopranoja Elbenita Kajtazi dhe tenori Saimir Pirgu debutojnë në festivalin e Edinburgt-ut

Bëhet e ditur se në një ngjarje të pazakontë që shënon 900-vjetorin e qytetit të Edinburgut, Festivali Ndërkombëtar i Edinburgut për vitin 2024 do të sjellë në skenë një kombinim të mrekullueshëm të performancave artistike. Ky manifestim do të zhvillohet nga data 2 deri më 25 gusht, duke sjellë një valë të madhe të kulturës dhe muzikës në zemrën e Skocisë, transmeton albinfo.ch.

Një prej pjesëmarrësve të veçantë në këtë festival do të jetë sopranoja e njohur kosovare, Elbenita Kajtazi.

Në këtë festival të shquar, sopranoja kosovare do të këndojë rolin e Mikaelës nga opera Karmen, shkruan kultplus. Ajo gjithashtu është shprehur e lumtur që skenën do ta ndajë me mezosopranon Gawlle Arques dhe tenorin e njohur shqiptar, Saimir Pirgu.

 

“Të dashur miq,

Jam jashtëzakonisht e lumtur që këtë verë do bëjë debutimin tim në festivalin internacional veror të qytetit të Edinburg në Skotland.

Në këtë festival do kem rastin të këndoj rolin e Mikaelës nga opera Karmen, produksion ky që në prill kishte premieren në Opera Komike në Paris. Mezi pres të ndaj skenën me mezosopranon Gawlle Arques dhe tenorin e mirënjohur shqiptar, Saimir Pirgu”.