Autotech

Risitë e fundit në Instagram

Ka shumë të ngjarë që nëse nuk rifreskoni çdo ditë blogun e Instagram-it, të keni humbur azhurnimet e tyre të fundit

Si një nga aplikacionet kryesore sociale të përdorura në gjithë botën, Instagram është gjithmonë duke menduar gjëra të reja, tipare dhe mjete për të sjellë përpara në mënyrë që të mund të fitojë përdorues të rinj dhe të mbajë ata të zënë tashmë në platformën e mediave sociale. Mbajtja e të gjitha gjërave interesante në Instagram nuk është e lehtë, veçanërisht me ritmin që ata po përditësojnë aplikacionin. Pra, ka shumë të ngjarë që nëse nuk po rifreskoni çdo ditë blogun e Instagram të keni humbur azhurnimet e tyre të fundit. Nëse kjo është e vërtetë, lexoni për të gjetur se çfarë të bëni në Instagram për të rritur ndjekjen tuaj, për të fituar para dhe për të mbajtur larg përdoruesit abuzivë.

Këtu janë 13 gjërat më të fundit që Instagram shtoi në platformën e saj, si për krijuesit, ashtu edhe për përdoruesit e rastësishëm, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.

Vendosja e Linkut në Story 

Shumica prej nesh është dashur të integrojë në titrat e historisë tonë tekstin “Lidhja në bio” sa herë që dëshirojmë që njerëzit që e panë atë të ndërmarrin veprime; natyrisht nëse nuk do të kishim 10,000 ndjekës. Ishte një gjë e lodhshme për të bërë, por e nevojshme në mënyrë që shikuesit të kishin qasje në të gjithë përmbajtjen. Epo, së shpejti, ne do të largohemi nga mjerimi ynë. Platforma më në fund do të ofrojë mundësinë për të shtuar lidhje në faqet e internetit të palëve të treta direkt nga Story i postuar. 

Krijimi dhe publikimi i postimeve nga Desktopi 

Konsulenti i mediave sociale Matt Navarra zbuloi se të gjithë do të jenë në gjendje të anashkalojnë Creator Studio dhe të bëjnë përmbajtje për Instagram direkt nga versioni desktop i platformës sociale. Së shpejti do të jeni në gjendje të futni përmbajtje, të krijoni tekst, të shtoni filtra, si dhe etiketa dhe hashtag nga desktop.

Merrni komisionin direkt nga markat 

Instagram (dhe Facebook) janë mënyra ideje për të nxitur krijuesit të kalojnë më shumë kohë në platforma. Një mënyrë është që pagesa të bëhet më e lehtë për ta. Krijuesit e përmbajtjes që janë pjesë e bashkëpunimeve me pagesë në Instagram do të marrin komisione direkt nga marka me të cilën po bëjnë partneritet sa herë që bëjnë një shitje të produktit (nga postimet e tyre në blerje). Karakteristika tani është në dispozicion vetëm në SHBA për një numër të kufizuar të kompanive. Ata gjithashtu mund të marrin shpërblime nga vetë Instagram, njoftoi Zuckerberg.

Dyqanet krijuese në Instagram 

Një tjetër tipar që Mark Zuckerberg po planifikon të sjellë në platformë janë dyqanet e krijuesve. Çfarë janë ato? Përdoruesit që kanë dyqane në internet do të mund të lidhin ato me profilet e tyre.

Fshehja e pëlqimeve dhe shikimeve nga postimet në Instagram 

Ndiheni nën presion për të postuar më shumë kur shikoni se pëlqimet dhe komentet e miqve tuaj numërohen? Ju mund të zgjidhni të injoroni të gjitha ato dhe të përqendroheni në pozitiven duke shkuar te Settings – Privacy – Posts – Fshih pëlqimet dhe shiko numrin. Tani nuk do të tundoheni të krahasoni numrat tuaj me numrat e tyre.

Shikoni aktivitetet tuaja të mëparshme në Instagram, nga fjalëkalimet deri në bio-t e vjetra 

Dëshironi të riktheheni në një emër të vjetër llogarie? Apo ndoshta shikoni nëpër fjalëkalimet që keni përdorur më parë? Të gjitha ato të dhëna sekrete mund të arrihen duke shkuar te Settings. Nga atje, thjesht kërkoni të dhëna për Sigurinë dhe Aksesin.

Do të duhen disa sekonda, por do të shfaqet një histori me të gjithë emrat, bio, fjalëkalimet dhe më shumë nëse e prisni.

Shto Përemrin e zgjedhur në bio-n e Instagramit 

Dëshironi të siguroheni që kolegët tuaj të rinj dinë si t’ju drejtohen? Ndihmojini ata në një mënyrë delikate duke vendosur përemrin tuaj të zgjedhur në seksionin Bio të profilit tuaj. Ju nuk duhet ta bëni atë manualisht, nga rruga, Instagram ju ndihmon ta përcaktoni atë në aplikacion.

Instagram për fëmijë 

Disa muaj më parë, Adam Mosseri i Instagram po detajonte se si dëshiron ta bëjë Instagram më të sigurt për fëmijët. Në fakt, duke krijuar një aplikacion tjetër. Mosseri e parashikon atë si “një version të Instagram-it ku prindërit kanë kontroll siç kemi bërë me Messenger Kids, është diçka që po e eksplorojmë”.

Filtrimi i fjalëve fyese në mesazhe 

Në prill, Instagram njoftoi një mënyrë të re për të filtruar fjalët fyese gjatë përvojës tuaj në Instagram. Këtë herë, opsioni është synimi i mesazheve të drejtpërdrejta, në vend të komenteve. Kur të aktivizohet, kjo veçori do të filtrojë automatikisht kërkesat e DM që përmbajnë fjalë, fraza dhe emoji fyese, kështu që nuk do të duhet t’i shihni më kurrë.

Bllokoni një llogari personale dhe të gjitha llogaritë e bëra nga ai person 

Një tjetër tipar që Instagram po shton “në heshtje” është aftësia jo vetëm për të bllokuar dikë, por për të parandaluar atë që të kontaktojë me ju përmes një llogarie të re.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI