Lajme

Austri: Nga sot nxënësit nuk detyrohen të bartin maska në shkolla

Numrat e të infektuarve me Covid -19 në Austri po bien çdo ditë e më shumë

Nxënësit tashmë mund të marrin frymë lirisht: Prej sot (15 qershor) nxënësit mund të shkojnë në klasat e mësimit pa maska. Nxënësit maskat do t’i bartin jashtë bankave shkollore, aty ku është e përcaktuar sipas rregullave të Qeverisë austriake ndaj Covid-19, shkruan kurier.at, përcjell albinfo.at.

Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Brendshme dje raportuan për 112 raste të regjistruara të koronavirusit brenda 24 orëve të fundit dhe gjashtë raste me humbje të jetës.  Kjo është shifra më e ulët që nga gushti i vitit të kaluar. Në atë kohë, më 10 gusht, kishte 73 infeksione të reja në vend.

Deri më tash 10,662 njerëz kanë vdekur si rezultat i koronavirusit. Ndërkohë aktualisht 307 persona në trajtim spitalor për shkak të koronavirusit, 99 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI