Lajme

Aeroportet më të mira për vitin 2023

Një parajsë plot dritë dhe e gjelbër, Aeroporti Changi i Singaporit rikthehet në krye të renditjes vjetore të Skytrax të aeroporteve më të mira në botë.

Skytrax, një faqe e linjave ajrore dhe aeroporteve, me seli në Mbretërinë e Bashkuar, përpilon listën e saj, duke anketuar udhëtarët nga e gjithë bota dhe duke u kërkuar atyre të vlerësojnë të gjithë përvojën në aeroport, nga check-in te nisjet dhe gjithçka tjetër.

Aeroporti Changi i Singaporit kryesonte më parë listën e Skytrax për tetë vite me radhë, por në 2021 dhe 2022 ra disa vende, pasi numri i pasagjerëve u tkurr gjatë pandemisë, duke i lënë vendin e parë Aeroportit Ndërkombëtar Hamad në Doha, Katar.

Lista e Skytrax – 20 aeroportet më të mirë në botë për vitin 2023

1. Singapore Changi Airport

2. Hamad International Airport

3. Tokyo International Airport (Haneda)

4. Incheon International Airport

5. Paris Charles de Gaulle Airport

6. Istanbul Airport

7. Munich Airport

8. Zurich Airport

9. Narita International Airport

10. Madrid-Barajas Airport

11. Vienna International Airport

12. Helsinki-Vantaa Airport

13. Rome Fiumicino Airport

14. Copenhagen Airport

15. Kansai International Airport

16. Chubu Centrair International Airport

17. Dubai International Airport

18. Seattle-Tacoma International Airport

19. Melbourne Airport

20. Vancouver International Airport / CNN