Fun

11 fakte interesante rreth akullores

Shumica e njerëzve i duan akulloret dhe pëlqejnë t’i shijojnë ato gjatë verës së nxehtë. Por përtej shijes së dhe kënaqësisë që të ofron ngrënia e një akulloreje, janë disa fakte interesante rreth këtij ‘ushqimi të ftohtë’, që mbase nuk i keni ditur.

Albinfo.ch ka përzgjedhur 11 fakte rreth akullores nga seriousfacts.com:

Për herë të parë, akullorja është shpikur në Kinë.

Receta e akullores për herë të parë u shfaq gjatë shek. XVIII në Angli.

Charles I – Mbreti i Anglisë, e pagoi 500 funte kuzhinierin e tij, që ta mbante të fshehtë recetën e tij të akullores.

Presidenti Ronald Reagan e caktoi korrikun si muaji kombëtar i akullores, më 9 korrik 1984.

Sebastian Joe shpiku një akullore me shije të hudhrës.

Akulloret më të shitura janë ato me shijet vanilë dhe çokollatë.

Kalifornia prodhon më së shumti akullore në Amerikë.

Temperatura e përkryer për një akullore është mes 6 dhe 10 gradë Fahrenheit.

Jacob Fussell krijoi fabrikën e parë tregtare të akullores në Baltimore në 1851.

Havai ka një frut të njohur si “kokërr e akullores” që në fakt është

Më së shumti akullore shiten të dielave, krahasuar me ditët e tjera të javës.