Kosova

Nis gjykimi ndaj dy serbëve të akuzuar për krime lufte në Vushtrri

Ka nisur gjykimi i dy personave të nacionalitetit serb, Z.K. dhe D.M., të akuzuar për krime lufte në Vushtrri, përcjell albinfo.ch.

Ata akuzohen se si pjesëtarë të forcave policore serbe kanë kryer sulme ndaj popullsisë civile në Vushtrri.

Ndër tjerash, akuzohen edhe për vrasje në fshatin Reznik.

Prokuroria Speciale i ka ngritur aktakuzë atyre më 15 maj.

Të dy janë në paraburgim që nga 20 shtatori i vitit të shkuar