Kosova

Kosovë, Shqipëri, Maqedoni, temperatura deri në 40 gradë celsius

Në Shqipëri sot moti do të jetë me diell. Era do të fryjë me drejtim veriperëndim (NW) me shpejtësi 7-15 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3-4 me lartësi vale 0,4-1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat malore      19/37°C

Zonat e ulëta       20/40°C

Zonat bregdetare 22/40°C

 

Moti sot në Maqedoninë e Veriut do të jetë me diell dhe do të fryjë një erë e lehtë nga pjesa veriore.

Temperaturat minimale do të lëvizin prej 13 deri 22, ndërsa temperaturat maksimale do të lëvizin prej 33 deri 40 gradë celsius. Në ditët në vijim moti do të jetë i ngrohtë dhe me temperatura mbi 30 gradë celsius.

Të mërkurën [sot] pritet të mbajë mot me diell në Kosovë.

 

Kosovë, temperaturat pritet të shkojnë deri në 34 gradë celsius.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-18 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 30-34 gradë celsius.