Lajme

Çfarë po i mban të larta çmimet e vezëve?

Çmimet e vezëve janë në nivele thuajse të larta historike në shumë pjesë të botës me afrimin e festave të pranverës, duke reflektuar një treg të trazuar nga sëmundjet, kërkesa e lartë dhe kostot në rritje për fermerët.

Ndërsa çmimet globale janë më të ulëta se sa ishin në këtë kohë të vitit të kaluar, ato mbeten të ngritura, tha Nan-Dirk Mulder, një specialist i lartë global me divizionin RaboResearch Ushqim dhe Agrobiznes të firmës financiare holandeze RaboBank, transmeton euronews, përcjell albinfo.ch.

Në Shtetet e Bashkuara çmimi mesatar i një duzinë vezësh ishte 2,99 dollarë (2,77 euro) në shkurt, nga 4,21 dollarë vitin e kaluar, sipas të dhënave të qeverisë. Megjithatë, kjo është dukshëm më shumë se 1,59 dollarë cent për dhjetë konsumatorë që paguanin në shkurt 2021.

Në Evropë, çmimet e vezëve janë 10% deri në 15% më të ulëta se vitin e kaluar, por gjithsesi rreth dyfishi i asaj që ishin në 2021, tha Mulder.

Një fajtor kryesor është gripi i shpendëve. Shpërthimet e sëmundjes vdekjeprurëse të frymëmarrjes u raportuan në Evropë, Afrikë dhe Azi në vitin 2020 dhe u përhapën në Amerikën e Veriut në 2021. Vetëm në vitin 2022, më shumë se 131 milionë shpendë në mbarë botën ngordhën ose u vranë në fermat e prekura, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shpërthimet po vazhdojnë.

Në dhjetor SHBA konfirmoi raste në 45 tufa komerciale dhe 33 tufa të oborrit të shtëpisë, duke prekur 11.4 milionë zogj, sipas Departamentit të Bujqësisë të SHBA-së. Në Afrikën e Jugut çmimet e vezëve u rritën pasi 40% e pulave vezore u vranë në fund të vitit të kaluar për shkak të sëmundjes së frymëmarrjes, tha Mulder.

Një tabaka me gjashtë vezë kushtoi 25,48 rand të Afrikës së Jugut (1,34 dollarë) muajin e kaluar, 21% më shumë nga shkurti 2023. Edhe kur gripi i shpendëve shpërndahet, mund të duhet shumë kohë që tregu i vezëve të qetësohet. Një ferme i duhen tre deri në gjashtë muaj për të rimbushur një tufë, kështu që gjatë asaj kohe, furnizimet me vezë janë më të ulëta dhe çmimet rriten, tha Emily Metz, presidente e Bordit Amerikan të Vezëve, një organizatë marketingu. Nëse fermat rimbushen me shumë pula, kjo mund të ulë çmimet.

Kjo është ajo që ndodhi në SHBA verën e kaluar kur çmimet e vezëve ranë në 2 dollarë për duzinë. “Është kërkimi i ofertës dhe kërkesës. Duhet të kesh një çmim fitimprurës”, tha David Anderson, një profesor dhe ekonomist për marketingun e blegtorisë dhe ushqimit në Universitetin A&M të Teksasit.