Lajme

Austri, burri hidhet në mes të rrjedhës dhe i shpëton jetën çiftit që po mbytej

Austria është përfshirë nga vërshimet si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut. Teksa bilanci tragjik i njerëzve që humbin jetën përditë nga përmbytjet vetëm po thellohet. Një burrë nga Hallein, qyteti austriak në kufi me Gjermaninë, me aktin e tij heroik dhe duke vënë në rrezik edhe jetën e tij shpëtoi nga mbytja një çift nga Turqia.

Hallein, një qytet afër kufirit të vendit me Gjermaninë, është një nga vendet më të goditura nga përmbytjet e kësaj jave, përcjell albinfo.ch.

Mediat austriake shkruajnë se kur reshjet e shiut shkaktuan përmbytje në qytet, një çift e gjeti veten përballë një zgjedhjeje të vështirë.

Të kalonin rrugën ku ndodhej restoranti i tyre për të arritur një vend të sigurt ose të qëndronin aty. Ata vendosën të kalonin nëpër ujërat e furishme, pa marrë parasysh se mund të rrezikonin jetën e tyre.

Në atë moment, një burrë u hodh në ujë dhe e tërhoqi çiftin në një vend të sigurt pas një beteje të rëndë.

Videoja e shpëtimit u nda nga zëvendësministri i Jashtëm turk, Yavuz Selim Kran, i cili gjithashtu lëshoi një falënderim në internet për “burrin hero”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI