Lajme

Zvicra ka 705 hidrocentrale në funksion me kapacitet mbi 300 kilovatë

Zvicra pa dyshim se ka numër të lartë të hidrocentraleve, gati me më së shumti në botë, shkruan albinfo.ch.

Tani janë 705 hidrocentrale me kapacitet mbi 300 kilovatë në funksion, 12 më shumë se një vit më parë në Zvicër.

Kantonet me potencialin më të madh të prodhimit janë Valais (27.8%), Graubünden (21.2%), Ticino (9.5%) dhe Berna (9.1%).