Lajme

Vjena vazhdon të zbatojë rregullat e maskave në të gjitha dyqanet

Në Austri mund të ketë së shpejti kërkesa më të rrepta

Mësohet se Vjena do të vazhdojë të zbatojë rregullat e maskave në të gjitha dyqanet e saj me pakicë edhe pas 22 korrikut, kur kërkesa për maskë në pjesën tjetër të Austrisë do të zbutet, transmeton albinfo.at.

Njerëzit gjithashtu do të duhet të mbajnë maska për ngjarje të mbyllura kulturore, të tilla si tubime të mbyllura (ndeja në numër të madh) ose duke shkuar në kinema, njoftua të martën mediat austriake.

Po ashtu në Austri mund të ketë së shpejti kërkesa më të rrepta për të treguar teste PCR negative në klube dhe në vendet e natës vonë gjithashtu, duke përdorur skemën Të gjithë Gurgles (Alles Gurgelt).

Partia e djathtë ekstreme FPO ka kritikuar vendimin e Vjenës dhe thotë se kjo do t’i çojë njerëzit në Austrinë e Poshtme ose Burgenland aty pranë, ku nuk do të duhet të mbajnë maska.

Shoqata tregtare tha gjithashtu se kjo e bën të vështirë për njerëzit që punojnë të veshur me një maskë, raporton transmetuesi ORF. /Albinfo.at


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI