Muzikë

Përparim gjinor në triumfin e Zvicrës në konkursin e ngarkuar politikisht të Eurovisionit

Zvicra premtoi një festë të gëzueshme të dielën për Nemon, interpretuesin e parë jobinar që fitoi Eurovision Song Contest në fund të një prej garave më të ngarkuara politikisht ndonjëherë.

“The Code”, ishte kënga fituese e 24-vjeçarit Nemo të një gjinie jobinare, i cili mori mbështetje nga juritë kombëtare dhe vota popullore për të triumfuar në konkursin vjetor pan-evropian të kitsch-it.

Kroati Baby Lasagne doli i dyti, ndërsa dyshja ukrainase Alyona Alyona ishte e treta, transmeton albinfo.ch.

Këngëtari francez Slimane zuri vendin e katërt ndërsa izraeliti Eden Golan, i cili kishte qenë objektiv i protestave për veprimet e Izraelit në luftën e Gazës, përfundoi i pesti.

“Shpresoj se kjo garë mund të përmbushë premtimin e saj dhe të vazhdojë të qëndrojë për paqen dhe dinjitetin për çdo person në këtë botë”, tha një Nemo me sy të përlotur ndërsa merrte trofeun në orët e para të së dielës.

“’Kodi’ ka të bëjë me udhëtimin që kam nisur me të kuptuarit se nuk jam as burrë, as grua”, tha Nemo.

Nemo identifikohet si jobinar dhe përdor përemrin “ata” tekksa i kushtoi fitoren “të gjithë komunitetit LGBTQIA+”, shkruan thelocal.

Njerëzit në vendlindjen e tij, Biel/Bienne kërcyen në rrugë kur rezultati u shpall në një ekran gjigant ku ata kishin parë konkursin e mbajtur në qytetin suedez të Malmos.

Yves Schifferle, kreu i delegacionit zviceran në konkurs, tha se Nemo bëri një “performancë sensacionale” pasi iu desh të “përballonte presionin e madh nën të cilin kanë qenë për javë të tëra”.

Polemikat

Gara e 25 kombeve, e cila tërheq një audiencë televizive globale prej më shumë se 100 milionë ishte një nga më të diskutueshmet ndonjëherë.

Golani ishte objektiv i protestave për luftën e Gazës dhe konkurrenti holandez Joost Klein u skualifikua për një incident me një kameramane.

Boos mund të dëgjohej gjithashtu kur juria e Izraelit jepte pikët e saj në akte të tjera dhe sa herë që një vend jepte pikë të larta.

Golan, së bashku me këngëtarët nga Kroacia dhe Ukraina, kishin qenë ndër të preferuarit para shfaqjes. Tifozët që shikonin në Izrael thanë se rezultati ishte i dominuar nga diplomacia.

“Ne nuk morëm shumë nga vendet. Kjo është padyshim një gjë politike,” tha Tal Shur, menaxher i një bari në Tel Aviv, që shfaqi konkursin e Eurovizionit.

Disa kroatë gjithashtu u ndjenë në vështirësi pasi kënga e Baby Lasagna “Rim Tim Tagi Dim” shënoi pikën më të lartë në votimin e publikut, në të cilin Golan ishte i dyti.

“Është treguar se pesha e politikës ka qenë përsëri përfundimtare në konkursin e Eurovizionit,” tha Nina Plese, 34 vjeç, e cila ishte ndër disa qindra që e ndoqi konkursin në një ekran në qendër të kryeqytetit kroat Zagreb.

Eurovizioni ‘ka nevojë për rregullim’

Organizatorët ndaluan të gjithë flamujt përveç atyre të vendeve pjesëmarrëse, por Nemo futi fshehurazi një emblemë që përfaqësonte njerëz jobinarë dhe e shfaqi atë gjatë prezantimit të shfaqjes.

“Më duhej të futja kontrabandë flamurin tim”, tha fituesi në një konferencë për shtyp pas fitores, duke shtuar se “ndoshta Eurovizioni ka nevojë për pak rregullim”.

Performuesi i ri tha gjithashtu se përvoja kishte qenë “me të vërtetë intensive dhe jo vetëm e këndshme gjatë gjithë rrugës”.

“Kishte shumë gjëra që nuk dukej sikur të gjitha kishin të bënin me dashurinë dhe unitetin dhe që më bënë shumë të trishtuar”, u tha Nemo gazetarëve.