Lajme

Ford dhe Citroen, me modele të reja

Është bërë e ditur se Ford-i ka nisur prodhimin e versionit të fundit të modelit të tij pick-up F-150, që është vetura më e kërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikë, përcjell albinfo.ch.

Ky lloj i veturës është më i shituri në SHBA në 43 vjetët e fundit.

Mirëpo, Fordi shpeshherë është përballur edhe me sfida të mëdha, kryesisht nga rivalët e brendeve amerikane të veturave, siç janë General Motors dhe Fiat Chrysler.

Fordi gjithashtu po përballet me luftëra më të gjera. Kompania ka ndërruar radhët e saj ekzekutive disa herë gjatë viteve të fundit. Drejtori i tanishëm, Jim Farley, është i treti që qëndron në këtë rol që nga viti 2014, shkruan CNBC. Ndërkohë, udhëheqësi i lartë i operacioneve më të vjetra, Joe Hinrichs, i cili u konsiderua një pretendent për rolin e drejtorit, njoftoi papritur pensionimin e tij në fillim të vitit 2020.

Versioni i fundit i F-150 vjen me disa azhurnime të shumëpritura, të tilla si një opsion hidraulik i kabllove që siguron shpenzim më të mirë të karburantit dhe priza të energjisë në bord për mjetet ose elektronikën.

Nga ana tjetër, prodhuesi i veturave Citroen ka paralajmëruar modelin e ri që do të dalë në shitje shumë shpejt, i quajtur CX 5, që sipas kompanisë, do të kombinojë atributet më të mira të një veture hibride, elektrike dhe një kamionçine.

C5 X, modeli i ri kryesor i markës, do të debutojë në shfaqjen automobilistike të Shangait, i cili hapet përmes një konference për shtyp më 19 prill.

Vetura do të dalë në shitje në gjysmën e dytë të vitit në Kinë dhe në Evropë. Ai do të ndërtohet në një fabrikë të përbashkët Stellantis-Dongfeng në Chengdu dhe do të jetë në dispozicion si me benzinë, ashtu edhe hibride. Çmimi nuk është bërë i ditur.

C5 X mund të ndihmojë Citroenin t’i japë fund gjashtë vjetëve të rënies së shitjeve në Kinë.

C5 X është me të njëjtin plan si Peugeot 508 L, një version i rrallë në Kinë, me shumë hapësirë ​​për pasagjerët në ulësen e pasme.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI