Lajme

Cilat janë fluturimet e reja drejt dhe nga aeroportet austriake në vitin 2024?

 

Së fundmi, aeroportet e Austrisë shpallen oraret e tyre të fluturimeve për vitin e ardhshëm, udhëtarët mund të arrijnë në disa vende të reja, përcjell albinfo.at.

Të gjitha arrihen përmes tre prej aeroporteve më të mëdha të vendit – Vjenës, Salzburgut dhe Gracit.

 

Vjena

Nga Aeroporti Ndërkombëtar i Vjenës, udhëtarët do të kenë zgjedhjen më të mirë të destinacioneve të reja.

Duke filluar nga fundi i tetorit, Austrian Airlines, linja ajrore kryesore e vendit, tani fluturon në qytetin spanjoll të Seviljes, në rajonin e Andaluzisë. Fluturimet direkte nisen çdo të martë dhe të shtunë.

Përveç kësaj, Austrian Airlines ka shtuar një fluturim të ri në qytetin finlandez të Rovaniemi në Lappland, i njohur ndryshe si ‘shtëpia zyrtare e Santa Claus’. Linja ajrore gjithashtu fluturon në qytetin e afërt të Kittila, shtëpia e vendpushimeve të skive, si dhe një vend i mrekullueshëm për të parë “Dritat e Veriut”. Të dy fluturimet direkte kryhen çdo të shtunë.

Transportuesi buxhetor Ryanair gjithashtu ka filluar të zgjerojë ofertat e saj nga aeroporti i kryeqytetit, duke fluturuar për në kryeqytetin polak të Varshavës çdo ditë dhe në qytetin italian të Trevisos çdo ditë të javës, përveç të martës.

Më në fund, linja ajrore italiane Aeroitalia ka filluar të fluturojë çdo ditë midis Vjenës dhe Ankonës, kryeqyteti i rajonit Marche, që nga tetori 2023. Qyteti është një pikë qendrore nisjeje për lundrimet në gjithë Adriatikun.

 

Salzburgu

Duke filluar nga 10 korriku 2024, udhëtarët do të mund të fluturojnë drejtpërdrejt nga Salzburgu për në qytetin historik tunizian të Monastirit, çdo të mërkurë, nëpërmjet transportuesit tunizian Nouvelair Tunisie.

 

Grac

Nga Graci, udhëtarët do të kenë gjithashtu akses në një destinacion të ri në vitin e ardhshëm. Duke filluar nga 2 prilli 2024, linja ajrore turke Sunexpress do të fluturojë tri herë në javë drejt destinacionit popullor të Antalisë. Këto fluturime do të kryhen të martën, të enjten dhe të shtunën.

Graz është emëruar gjithashtu një qendër e dytë e Eurowings në Austri pas Vjenës, kështu që prisni që të ketë më shumë destinacione në orar.