Lajme

Austri: Dje u bë betimi i kancelarit të ri, Karl Nehammer

Kush është Nehammer?

Ish-ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer, është betuar më 6 dhjetor në postin e kancelarit të ri. Nehammer është kancelari i tretë austriak brenda tre muajsh, pasi akuzat për korrupsion tronditën Partinë Popullore, të cilës i takon.

Pas një skandali korrupsioni që përfshiu Partinë Popullore në pushtet, Austria ka kancelarin e saj të tretë konservator në dy muaj, pasi Karl Nehammer u betua dje në detyrë në Vjenë.

Karl Nehammer u betua si kancelar austriak nga presidenti Alexander Van der Bellen të hënën, në një ceremoni në Pallatin Hofburg të Vjenës, si lideri i tretë i vendit në tre muaj, transmeton EkonomiaOnline.

Ai tani përballet me detyrën e përpjekjes për të çliruar qeverinë e koalicionit nga njolla e trazirave dhe skandaleve politike disamujore dhe për të krijuar kushte të favorshme për heqjen e bllokimit të vendit për koronavirusin.

Nehammer, 49 vjeç, nga Partia Popullore Austriake (ÖVP) konservatore në pushtet, ishte më parë ministër i Brendshëm i vendit.

Pse Nehammer po merr pushtetin?

Kancelari në largim, Alexander Schallenberg, ofroi dorëheqjen të enjten. Një ditë më vonë, ÖVP emëroi Nehammer si kreun e ri të partisë – duke pasuar ish-kancelarin Sebastian Kurz në post – dhe kancelar.

Dorëheqja e Kurz si kreu i partisë dhe deklarimi i largimit nga politika erdhi gjithashtu të enjten. Më parë, ai kishte dhënë dorëheqjen si kancelar në tetor mes një skandali korrupsioni që bëri që zyrat e tij të kontrolloheshin në një hetim policor.

Si arsye për braktisjen e tij tani krejtësisht të skenës politike, Kurz, 35 vjeç, tha se donte të kalonte më shumë kohë me partneren dhe djalin e tij të porsalindur.

Megjithatë, karriera e tij politike është përfshirë nga skandali në vitet e fundit që kur ai u bë kreu më i ri i qeverisë i zgjedhur në mënyrë demokratike në botë në vitin 2017.

Qeveria e parë e koalicionit me Partinë e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPÖ) u rrëzua në vitin 2019 në një aferë korrupsioni. Kurz më pas fitoi zgjedhjet e parakohshme, duke formuar një koalicion me të Gjelbërit.

Megjithatë, në tetor ai u përball me akuza se paratë publike ishin përdorur për të siguruar mbulim pozitiv në një gazetë tabloid. Ai ka mohuar çdo keqbërje.

Kush është Nehammer?

Nehammer, i lindur në Vjenë, punoi në ushtri për disa vjet. Më pas ai filloi të punonte si këshilltar për komunikim përpara se të bëhej politikan në 2017.

Ai u emërua ministër i Brendshëm në janar 2020. Ndërsa ishte në detyrë, Austria përjetoi sulmin e saj të parë terrorist islamik, në të cilin katër persona u vranë nëntorin e kaluar.

Nehammer mbështeti Kurz në marrjen e një qëndrimi të vijës së ashpër kundër imigracionit dhe ka të ngjarë të vazhdojë me një politikë të ashpër refugjatësh.

Ai ka bërë tashmë një riorganizim të kabinetit, me ministrat e përzgjedhur që janë betuar së bashku me të. Ndër të tjera, ai ka rikthyer Schallenberg në postin e tij të mëparshëm si ministër i Jashtëm dhe ka emëruar ministra të rinj të financave, të brendshëm dhe arsimit. (dw, reuters, ap)

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI