Lajme

Teksasi do të ndërtojë murin kufitar me Meksikën

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, ka njoftuar planet që shteti të ndërtojë murin përgjatë kufirit me Meksikën.

Republikani e bëri njoftimin gjatë një konference shtypi në ‘Samitin e Sigurisë Kufitare’ në Del Rio dhe tha se do të diskutonte javën tjetër planin.

“Ne duhet të ndërtojmë një kufi [mur]. Unë kam qenë këtu poshtë duke biseduar me njerëzit në Luginën e Rio Grande dhe mënyra se si ata janë duke u tejkaluar është e dënueshme”, tha Abbott për Fox News të enjten në mbrëmje.

“Është katastrofike ajo që ka bërë administrata e Bidenit”, shtoi ai.

Në muajin e parë në detyrë, presidenti amerikan, Joe Biden, ndaloi ndërtimin e murit kufitar midis SHBA-së dhe Meksikës – një politikë kryesore e paraardhësit të tij, Donald Trump.

Ndryshe, numri i emigrantëve të paligjshëm në kufirin jugor arrin nivelet më të larta 20-vjeçare, vendimi për të ndaluar ndërtimin është kritikuar nga shumë republikanë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI