Lajme

VIDEO: Kështu ulen aeroplanët në Aeroportin e Cyrihut

Stuhia Roxana ka shkaktuar shumë dëme materiale në Zvicër

Zvicra gjatë ditës së djeshme dhe sot është kapluar nga erëra të forta. Stuhia Roxana ka shkaktuar dëme materiale, por jo në njerëz.

Një video e publikuar në YouTube tregon si ulen aeroplanët në Aeroportin e Cyrihut, më 6 Shkurt, përcjell albinfo.ch.

Aftësia e pilotëve ka bërë që të mos ketë pasoja dhe uljet të jenë me rregull.

Në disa vende shpejtësia e erës ka arritur deri në 150 kilometra për orë.

Raportohet se disa fluturime janë anuluar, ndërsa disa aeroplanë kanë gjetur alternativa për të aterruar afër Cyrihut.

Kontrollorët e trafikut ajror thonë se gjashtë avionë duhej të kishin një tentativë të dytë për t’u ulur – njëri prej atyre avionëve u ul në përpjekjen e tretë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI