Futboll

Sportisti zviceran del pozitiv në doping, suspendohet për 9 muaj

Kariem Hussein është suspenduar me nëntë muaj, pasi ka dalë pozitiv në testin antidoping

Kariem Hussein bëri një gabim serioz, duke marrë një substancë të palejuar. Ai është pezulluar për nëntë muaj, duke shokuar Zvicrën para Lojërave Olimpike “Tokio 2020”, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Një vendim relativisht i butë për një vepër doping. Ka një arsye të mirë për këtë, pasi Ernst König, Drejtor i Qendrës Antidoping të Zvicrës, thotë: “Kjo është për faktin se, nga njëra anë, nuk kishte prova të qëllimit. Huseini nuk e gëlltiti qëllimisht produktin për të përmirësuar performancën. Nga ana tjetër, ai ishte shumë bashkëpunues. Ai menjëherë pranoi gabimin e tij”, konfirmoi König në një intervistë me SRF.

Në Zvicër nuk kishte asnjë arsye për të dyshuar në deklaratën e Huseinit se ai ishte i ndershëm dhe i besueshëm. “Testi pozitiv i dopingut korrespondon me produktin që ai deklaroi”, tha König.

Ai gjithashtu tha se ishin pikërisht këto raste që dikush nuk i dëshironte, shkeljet e paqëllimta të dopingut. “Ky rast tregon se atletët zviceranë duhet të konsultohen me bazën e të dhënave të ilaçeve Antidoping para se të marrin ndonjë produkt. Edhe nëse jeni të sigurt, është më mirë të kontrolloni dy herë. Ky është mësimi që duhet nxjerrë prej tij. Duhet të jetë një goditje paralajmëruese për atletët e tjerë”, tha König.

Aktgjykimi kundër Huseinit aktualisht nuk është ende ligjor. Ekziston mundësia që gjykimi të kalojë. Huseini 32-vjeçar tashmë ka komunikuar se ai e pranon verdiktin. Pas pezullimit, Huseinit lejohet të marrë pjesë përsëri në sport të klasit të lartë. Ai gjithashtu tashmë ka thënë se dëshiron të vazhdojë. Gjithsesi ai nuk do të garojë në Lojërat Olimpike në Tokio. Husein është atlet dhe specialist në 400 metra me pengesa. Ka marrë pjesë në “Rio 2016” dhe në disa kampionate evropiane e botërore.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI