Lajme

Skiatorja Lara Gut Behrami hyn në histori fitore e së dielës

Pas zhgënjimit në zbritjen të shtunën, Lara Gut-Behrami ishte e pamposhtur në Super-G e dytë të fundjavës Zauchensee. Skiatorja nga Ticino mposhti dy austriaket Cornelia Hütter dhe Mirjam Puchner në vendin e dytë dhe të tretë.

Çfarë xhiro nga Gut-Behrami. Në kohën e dytë të ndërmjetme, ajo ishte pak pas lideres Hütter, por në pjesën e fundit 32-vjeçarja mundi të fitonte epërsi prej 25 të qindtash.

Për Gut-Behramin është fitorja e 20-të në Super-G në karrierë dhe e 40-ta në përgjithësi. Kjo do të thotë se ajo po barazohet me legjendën Pirmin Zurbriggen, vendasja e Valais-it gjithashtu festoi kaq shumë fitore në Kupën e Botës. Tek femrat më e mira është është vetëm Vreni Schneider me 55 suksese.

Michelle Gisin bëri një udhëtim mbresëlënës në dëborën e Zauchensee. Skiatorja e Engelbergut ishte vetëm nëntë të qindtat pak nga podiumi dhe duhej të kënaqej me vendin e pestë. Jasmine Flury filloi e treta dhe ishte përpara në kohët e ndarjes. Pak para përfundimit, ndodhi mbivendosja e skive dhe kampioni i botës në zbritje fluturoi. Ajo u ul në rrjetë, por fatmirësisht ishte e padëmtuar dhe mundi të kalonte e vetme vijën e finishit.

Joana Hählen e nisi mirë, por vazhdimisht humbi kohë gjatë gjithë rrugës dhe u rikthye, ajo doli në vendin e 20-të, Priska Nufer përfundoi drejtpërdrejt përpara Suterit në vendin e 19-të. Gjërat dukeshin mirë për Corinne Suter për një kohë të gjatë, por në pjesën e fundit kampioni olimpik humbi shumë kohë dhe u rendit i dymbëdhjeti. Stephanie Jenal përfundoi në vendin e 24. Jasmina Suter dhe Delia Durrer e nisën garën me numrat startues përkatësisht 31 dhe 32. Të dyja treguan një performancë të përkushtuar dhe përfunduan në vendin e 15-të (Suter) dhe të 18-të (Durrer).

Mikaela Shiffrin ishte mungesa e madhe e kësaj fundjave. Amerikanja e ka marrë me qetësi të premten dhe të shtunën pasi vuante nga ftohja. Të dielën kaloi edhe liderja e Kupës së Botës në përgjithësi, ajo udhëtoi për në Bernë dhe qëndroi pranë partnerit të saj Aleksander Aamodt Kilde, i cili pati një rënie të keqe në zbritjen Lauberhorn.

Teknikët vazhdojnë të martën, me sllallomin e natës që zhvillohet në Flachau./20minuten