Lajme

Simpoziumi i LMSHZ-së me mjekë e akademikë të njohur nga Shqipëria e Kosova

Është duke u mbajtur sot simpoziumi i katërt i Lidhjes së Mjekëve Shqiptarë në Zvicër (LMSHZ) me musafirë, figura të njohura akademike të mjekëve shqiptarë të ardhur nga Shqipëria dhe Kosova, në Marriot, Cyrih, shkruan albinfo.ch.

Simpoziumi është duke u zhvilluar në MARRIOTT HOTEL, Neumühlequai 42, 8006 Cyrih.

Thuhet se sot LMSHZ-ja pas Kuvendit do të zgjedh kryesinë e re.

Ndërkohë kryetari i deri tanishëm Dr. Florim Cuculi ka deklaruar që nuk do të kandidojë më për mandatin e ri.

Ai ka njoftuar këtë përmes rrjeteve sociale duke parë Dr. Mentor Bilalin si pasuesin më të mirë të tij.

Në këtë simpozium fjalim do të mbaj:

Prof. Dr. Mentor Petrela, MD, PhD, Chev LH, PU-PH Fr, neurokirurg, pastaj

Prof. Dr. Isuf Dedushaj, epidemiolog dhe

Prof. Dr. Dr. med. Dr. h.c. Omer Dzemali, kardiokirurg

Fjalimi do të pasohet edhe nga  Z. Gzim Hasani, CEO Swiss Menagement Zürich AG dhe Dr. med. Alvin Karaqi, specializant ne kirurgji.

Gjithashtu ky simpozium do të jetë i shoqëruar edhe me tingujt e znj. Flaka Gorancit. /Albinfo.ch