Kuriozitete

Shumë makina Tesla të pashitura

Viti i tmerrshëm i Teslës është duke u zhvilluar dhe investitorët janë të kujdesshëm pasi Elon Musk njoftoi se gjenerata e ardhshme, makina e pasagjerëve më e lirë, nuk do të arrijë deri në vitin e ardhshëm.

Me rënien e shitjeve, prodhimi është duke tejkaluar ndjeshëm kërkesën. Tesla ka luftuar për të rritur prodhimin, por makinat e pashitura janë grumbulluar aq shumë sa mund të shihen fjalë për fjalë nga hapësira.

Imazhet satelitore zbulojnë se shumë nga përfaqësitë e kompanisë në mbarë vendin dhe fabrika e saj në Fremont, Kaliforni, me të vërtetë kanë filluar të mbushen me makina të pashitura.

Ka të ngjarë të luajnë një sërë faktorësh. Për një gjë, prodhuesit e automjeteve elektrike kanë parë prej kohësh një ngadalësim të kërkesës për automjete tërësisht elektrike. Pastaj ka një fluks alternativash më të lira, veçanërisht nga konkurrentët në Kinë, të cilët kanë arritur me ofertat e Tesla-s.

Sigurisht, CEO gjithashtu trembi blerësit e mundshëm me sjelljen e tij të keqe.

Pamjet që përmbytën internetin muajin e kaluar treguan qindra makina Tesla të pashitura që mblidheshin në një qendër tregtare të mbyllur jashtë Chesterfield, Misuri.

Është një kohë e turbullt për Teslën, me aksionerët që do të votojnë për paketën e pagave prej 56 miliardë dollarësh të Musk këtë javë, diçka që mund të përcaktojë të ardhmen e kompanisë. Musk më parë pretendoi se ndjenja publike ishte pa mëdyshje mbështetëse, pa thënë se ku e merrte atë informacion.

Por nëse fitimet katastrofike të kompanisë në tremujorin e parë janë ndonjë tregues, Tesla ka të ngjarë të dalë jashtë biznesit.