Lajme

Reshjet e shiut dhe stuhitë shkaktuan probleme në Austri

 

Moti i rëndë ka çuar në 55 operacione të zjarrfikësve në Vorarlberg të hënën.

Bodrumet dhe garazhet nëntokësore u përmbytën nga uji, pllakat e çatisë u dëmtuan dhe zona të caktuara u goditën nga rrëshqitja e dheut. Askush nuk u lëndua, tha ORF, përcjell albinfo.at.

Në Styria stuhitë me shi të dendur dhe breshër sollën një operacion të gjerë shuarjeje zjarri gjatë natës. Pemët ranë në rrugët e trafikut dhe linjat e energjisë elektrike, rrugët u përmbytën dhe një goditje rrufe shkaktoi zjarr në një shtëpi të vetme në rrethin e Voitsberg.

Dy banorët e shtëpisë kanë mundur të largohen nga shtëpia dhe kanë lajmëruar zjarrfikësit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI