Shqipëri

Prestigjiozja britanike: Perlat e Shqipërisë që duhet shijuar

Prestigjiozja britanike “The Telegraph” u ka kushtuar një shkrim vendeve të Ballkanit, të cilat dekadat e fundit janë kthyer në një mundësi udhëtimi, përcjell albinfo.ch.

Në këtë shkrim, ku renditen 10 vendet të cilat sugjerohen për t’u vizituar, “The Telegraph” thekson se vetëm vitin e fundit mbi 4 milionë turistë britanikë e kanë vizituar këtë rajon.

Sa i përket Shqipërisë, prestigjiozja britanike shkruan: “E cilësuar dikur si një djerrinë neo-staliniste e betonit postkomunist, Shqipëria ka lulëzuar në dekadën e fundit për sa i përket imazhit të saj”.

Përveç bregdetit, në shkrim i vihet theksi edhe kulturës dhe historisë së vendit tonë.

Në shkrim theksohet se atje ku shkëlqen, Shqipëria shkëlqen shumë. Vlora shënon pikën ku bashkohen Adriatiku dhe Joni, ngjitur me Gadishullin e Karaburunit.

“Vlora shënon pikën ku bashkohen Adriatiku dhe Joni, ngjitur me Gadishullin e Karaburunit. Deti duket po aq fotoxhenik edhe më poshtë në bregdet, në Sarandë. Megjithatë, duhet të shkoni në brendësi të vendit dhe shpaloset një ëndërr piktoreske, vende të lashta historike, si Butrinti, Bylisi dhe Apolonia. Qytetet e mrekullueshme osmane si Gjirokastra dhe Berati zbukurojnë peizazhin. Parku Kombëtar i Llogarasë strehon një tjetër lloj lartësie shqiptare nën maskën e maleve të larta”, shkruan The Telegraph.