Kuzhina shqiptare

Petullat (llokuma me sode)

petllatPërbërësit:

• 4 vezë
• 1 gote kos
• 1 lugë të vogë sodë buke
• 500 gr miell
• Kripë

Përgatitja:

Marrim miellin dhe e hedhim në një enë të rrumbullak ët, me dorë hapim një vrimë në mes të miellit dhe i hedhim vezët, kripën, kosin dhe sodën.
E bëjmë brumin pak më të butë se të byrekut (pites), pastaj fillojmë me holluse ta hollojmë me trashësi 3-4 mm.
Pastaj i presim me anë të formave ose me anë te gotës në formë rrethi.
I skuqim në vaj të nxehtë (vaj duhet të hedhim deri sa të mbulojmë petullat).
Petullat mund t’i servojmë me mjaltë, djathë, hajvar sipas shijes suaj.

Ju bëfshin mirë!


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI