Futboll

Ndeshja FC Aarau : KF Drita, një festë shqiptare në Zvicër

Për herë të parë në rreth 15 vjet, një ndeshje miqësore ndërkombëtare është zhvilluar para publikut në stadiumin Brügglifeld, të shtunën më 23 mars 2024. Ishte një festë shqiptare.

Ndeshja miqësore FC Aarau dhe FC Drita përfundoi me rezultatin 2:2, por ishte një festë e vërtetë, një atmosferë madhështore, me tribunat e stadiumit të mbushura nga tifozët, shumica shqiptarë.

Për të performuar këtu kishte ardhur enkas nga Kosova  ikona e muzikës shqiptare Shkurte Fejza. Këtu u hodh vallja dhe jehoi kënga shqipe, e ndjekur nga tifozët që i kishin stolisur tribunat e stadiumit me flamujt kombëtarë.

Platforma albinfo.ch sjell emocionet në nje video ekskluzive të realizuar nga Shqiperon Berisha:

Lexoini po ashtu:

Paqe mes Aaraut dhe Dritës