Lajme

Mbikëqyrësi i Shqipërisë në Kampionatin Evropian dyshohet se ka përdhunuar një grua në Dortmund

Akuza të rënda pas largimit të skuadrës shqiptare të Kampionatit Europian, një supervizor (26) mësohet se ka dhunuar një vajzë 18 vjeçe në akomodimin e kombëtares!

Punonjësja e hotelit të shkollës sportive Kaiserau në Kamen ka lajmëruar policinë pas sulmit të 23 qershorit në orën 19:30. Zyra e prokurorit publik të Dortmundit konfirmoi se një hetim ishte duke u zhvilluar. “Hellweger Anzeiger” ishte i pari që e raportoi këtë.

E reja i tha policisë Unna se shqiptari e kishte futur me forcë në kuzhinë, e kishte puthur dhe kishte abuzuar seksualisht me të. Ajo që është interesante është se edhe pse prokuroria publike u njoftua menjëherë për veprën e raportuar seksuale, i akuzuari mundi të fluturonte në shtëpi i papenguar të nesërmen.

“Duke qenë se deri më tani nuk ka dyshime të forta për një krim, nuk është bërë asnjë kërkesë për urdhër arresti” tha një zëdhënëse e organit të akuzës.

Sipas ligjit gjerman, një përdhunues mund të presë të dënohet me të paktën dy vjet burg. Aktualisht është e paqartë se si do të vazhdojë hetimi – ndoshta përmes një kërkese të ndërlikuar për ndihmë juridike.

Çështja e fajit tani duhet të sqarohet se deri në çfarë mase burri mund ta kishte njohur refuzimin e gruas së re, u tha. I dyshuari thuhet se nuk është as lojtar dhe as zyrtar i rangut të lartë.

“Kujdesi ndaj punonjëses dhe mbrojtja e të drejtave të saj personale janë prioriteti ynë kryesor”, tha një zëdhënëse e “SportCentrum Kaiserau”. Pasi u bë e ditur ngjarja, burri u pezullua menjëherë nga Federata Shqiptare e Futbollit.

Ardhja e kombëtares shqiptare është festuar në Kaiserau. Qëndrimi ishte planifikuar për javë të tëra dhe të gjitha dëshirat organizative të të ftuarve ishin zbatuar në përputhje me rrethanat. Më 8 qershor mbërriti skuadra, përfshirë edhe shefin e futbollit Armand Duka (61). Presidenti i Shoqatës së Futbollit dhe Atletikës së Westfalisë (FLVW), Manfred Schnieders (69), tha në atë kohë: “Ne të gjithë jemi shumë të lumtur që ju kemi këtu”./Bild.de