Kuzhina shqiptare

Kaçamak me djathë

Një recetë tradicionale si kaçamaku mund të rikrijohet duke i shtuar më shumë shije djathë dhe misër.

Kaçamak me djathëPërbërësit:

•       1 lt qumësht
•       kripë
•       6 lugë djathë Cheddar
•       4 lugë gjelle miell i bluar (i bluar trashë)
•       5 lugë misër i konservuar
•       3  vezë
•       piper (i freskët)

Përgatitja:

Ngrohni paraprakisht furrën në temperaturën 190 gradë.
Vendosni në temperaturë mesatare një tigan të thellë. Më pas shtoni qumështin që të ngrohet dhe hidhini pak kripë.
Kur qumështi të jetë ngrohur, por jo shumë i nxehtë, shtojmë miellin e misrit.
E përziejmë derisa krijohet një masë e plotë dhe kremoze dhe lëreni në zjarr për gati 25 minuta.
Hiqeni mënjanë dhe lëreni të ftohet paksa.
Ndërkohë hidhni në grirëse kokrrat e misrit dhe bëjini pure.
Shtojini puresë djathin Cheddar, të verdhat e vezëve, pak kripë, pak piper. Hidheni te kaçamaku që keni përgatitur.
Në një tas të madh rrihni të bardhat e vezëve derisa të fryhen. Shtojini dhe këto te masa kremoze.
Ndajeni masën në 8 tasa dhe piqeni për 40-45 minuta, derisa pudingu të jetë bërë plotësisht.

Ju bëftë mirë!