Lajme

Filmi “Virgjëresha Shqiptare” vazhdon rrugëtimin e shfaqjes në Belgjikë

Bëhet e ditur se filmi me regji të Bujar Alimanit, “Virgjëresha Shqiptare”, i cili u dha premierë botërore, do të shfaqet në Festivalin e Filmit “Ostend” në Belgjikë, përcjell albinfo.ch.

Lajmi u bë i ditur nga vetë Alimani në Facebook.

Filmi zë vend në Shqipërinë e vitit 1958, ku një djalë dhe një vajzë rriten së bashku në të njëjtin fshat. Ata janë miqtë më të mirë. Luana është vajza e një njeriu shumë të respektuar, Agimi biri i tradhtarëve, të cilët u ndaluan nga qyteti nga komunistët. Pavarësisht nga këto rrethana të pafavorshme, të dy ruajnë miqësinë e tyre për 10 vjet. Si një grua e re, Luana përjeton gjithnjë e më shumë se të jesh grua është një mallkim dhe ndërmerr veprime të pazakonta, i jep fund situatës së saj si viktimë dhe fiton fuqinë për të vendosur vetë.

“Virgjëresha Shqiptare” është bashkëprodhim mes Gjermanisë, Belgjikës, Shqipërisë dhe Kosovës.

Filmi ka për bashkëproducent nga Kosova, Besnik Krapin; me producentë Anita Elsain dhe Lesley Bruce-Neary; dhe me bashkëproducentë Tefta Bejko, Peter De Maegd, Tom Hameeuw dhe Simon Ofenloch.

Në rolet kryesore luajnë: Rina Krasniqi, Gresa Pallaska, Alban Ukaj, Astrit Kabashi. Ndërsa në rolet e tjera luajnë Aurita Agushi, Shkurtë Sylejmani, Lum Veseli, Mimoza Azemi, Çun Lajçi, Blerta Syla, Valmir Krasniqi, Lurni Krasniqi, Blendi Sadiku, Rebeka Qena dhe Fatlume Bunjaku.

 

 

 

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI