Lajme

E hëna në Austri, lajmet kryesore

Vjena sheh valë përleshjesh të dhunshme midis ‘grupeve rivale’, çiklist i vrarë në garën e Turit të Austrisë, Austria përgatitet për valën e të nxehtit dhe më shumë lajme nga Austria të hënën.

Vjena sheh valë përplasjesh të dhunshme mes grupeve rivale

Vjena ka përjetuar një sërë përplasjesh të dhunshme mes grupeve rivale gjatë fundjavës, duke lënë katër persona të plagosur rëndë. Incidentet, duke përfshirë grupe çeçene, siriane dhe afgane, ndodhën pranë stacionit hekurudhor Meidling, Anton-Kummerer-Park dhe Hannovermarkt.

Përplasja më e fundit, të dielën në mbrëmje, rezultoi në tre burra që pësuan plagë me thikë dhe një person pësoi një plagë në kokë. Policia është në kërkim aktiv të autorëve.

Përplasjet nisën mbrëmjen e së premtes me të shtëna në Anton-Kummerer-Park, ku dy sirianë u qëlluan dhe një çeçen u plagos me thikë. Në vendngjarje u gjetën armë, përfshirë armë zjarri, thika dhe spërkatës gazi irritues.

Natën tjetër, policia iu përgjigj raportimeve të personave të armatosur në të njëjtën zonë, duke sekuestruar thika dhe sprej piper, shkruan thelocal.

Policia po heton motivet e kësaj përplasjeje, ndërsa personat e plagosur pritet të merren në pyetje. Rastin e ka marrë Enti Shtetëror i Hetimit Penal.

Çiklist i vrarë në garën e Turit të Austrisë

Kalorësi norvegjez, Andre Drege, vdiq pas lëndimeve që pësoi në një rrëzim teksa garonte tatëpjetë në fazën e parafundit të Turit të Austrisë, thanë organizatorët të shtunën.

Piloti 25-vjeçar i Coop Repsol iu bashkua grupit kryesor në një nga rrugët më të larta të Austrisë në rajonin Grossglockner në fazën e katërt dhe të parafundit të garës kur u rrëzua, thanë organizatorët në një deklaratë.

Ceremonia e podiumit për skenën e së shtunës u anulua, si dhe faza e fundit e turneut, transmeton albinfo.at.

Agresion në rritje u raportua në zyrat e Shërbimit Publik Austriak të Punësimit

Shërbimi Publik Austriak i Punësimit (AMS) ka raportuar një rritje të kohëve të fundit në sjelljen agresive të klientëve. Ky përshkallëzim përfshin të bërtiturat e ndeshjeve, abuzime verbale, madje edhe kërcënime fizike ndaj stafit të AMS-së.

Drejtori menaxhues rajonal i AMS Styrian, Karl Heinz Snobe, ia atribuon këtë prirje disa faktorëve, duke përfshirë një qasje më të rreptë për vendosjen e punës dhe rritjen e papunësisë tek të rinjtë. AMS ka zbatuar masa më të rrepta ndaj punëkërkuesve që nuk kërkojnë punësim në mënyrë aktive, duke çuar në një rritje prej 13% të pezullimeve të përfitimeve në gjysmën e parë të vitit 2024.

Snobe gjithashtu thekson se individët më të rinj, të cilët kanë më shumë gjasa të përballen me papunësinë, mund të jenë më të prirur ndaj zhgënjimit dhe agresionit.

Për të adresuar situatën, AMS po punon ngushtë me policinë dhe ka zbatuar masa sigurie në disa degë.

Austria përgatitet për javë të nxehtë e të lagësht me stuhi

Njerëzit në Austri duhet të përgatiten për një javë të nxehtë dhe të lagësht, me temperatura që arrijnë deri në 36 gradë Celsius deri të mërkurën. Gjeosfera Austria parashikon një përzierje me diell dhe stuhi gjatë gjithë javës.

E hëna do të fillojë me vranësira dhe reshje shiu në veri dhe lindje, duke u kthjelluar gradualisht gjatë gjithë ditës. E marta do të sjellë qiell kryesisht me diell, por stuhi të izoluara janë të mundshme në Alpet e larta.

E mërkura pritet të jetë dita më e nxehtë, me temperatura të larta në të gjithë vendin. Megjithatë, stuhitë do të jenë më të përhapura, veçanërisht në perëndim dhe veri.

Ditën e enjte do të ketë reshje të mbetura shiu në mëngjes, të pasuar me diell dhe rritje të lagështirës. Mund të ketë stuhi në male dhe mund të përhapet në ultësira më vonë gjatë ditës.

Të premten do të mbajë mot kryesisht me diell dhe nxehtësi, por në pjesën perëndimore pritet të ketë shtrëngata dhe pasdite do të përhapet në rajone të tjera.