Lajme

Austria përgatitet për valën e parë të të nxehtit të vitit përpara stuhive të dhunshme

Temperaturat tashmë kanë kaluar 30 gradë Celsius në Austri dhe kulmi i valës së të nxehtit pritet të premten, me stuhi gjatë fundjavës.

Austria po ziente të enjten kur e goditi vala e parë e të nxehtit të vitit, me temperatura që u rritën në 30 gradë Celsius dhe më shumë. Ky fillim i hershëm i nxehtësisë ekstreme i kishte shqetësuar ekspertët për frekuencën dhe intensitetin në rritje të valëve të të nxehtit për shkak të ndryshimeve klimatike.

Clemens Bauer nga Geosphere Austria tha se vala fillestare e të nxehtit do të ishte veçanërisht sfiduese për trupin, i cili lufton për të përballuar rritjen e papritur dhe drastike të temperaturës. Ky ishte një ilustrim i qartë i ndikimit që ndryshimet klimatike po marrin në shëndetin tonë, tha ai.

Megjithatë, valët e mëvonshme të të nxehtit janë më pak të rënda pasi trupi përshtatet gradualisht, transmeton albinfo.at.

Dita e parë me 30 gradë në Vjenë këtë vit mbërriti të martën, më herët se mesatarja historike, një trend që u vu re edhe në Bruck an der Mur në Styria.

Kohëzgjatja e valëve të të nxehtit është rritur gjithashtu me kalimin e kohës. Numri mesatar i ditëve të nxehta në Vjenë është rritur nga dhjetë gjatë viteve 1961-1990 në 27 mesatarisht gjatë viteve 2010-2018. Piku i valës aktuale të të nxehtit parashikohet të arrijë të premten, me temperatura që parashikohet të arrijnë deri në 36 gradë Celsius.

Mungesa e ftohjes gjatë natës përbën një sfidë shtesë, duke penguar rikuperimin e trupit nga stresi i nxehtësisë, shkruan thelocal. Vjena mund të përjetojë natën e parë tropikale të vitit të enjten, me temperatura gjatë natës mbi 20 gradë Celsius në qendër të qytetit.

Stuhitë përpara

Qendra e motit paralajmëron për shtrëngata të forta të premten dhe gjatë natës së të shtunës. Ndërsa vapa do të arrijë kulmin në lindje të Austrisë të premten deri në 36 gradë Celsius, stuhitë pritet të fillojnë në perëndim dhe më pas të përhapen drejt lindjes, raportojnë meteorologët.

Në lindje ka rrezik për mot të ashpër, sidomos pasditen e së premtes dhe të shtunën mbrëma, me reshje të dendura shiu, breshër të madh dhe stuhi të forta. Mundësia për mot të ashpër do të zvogëlohet sërish ditën e shtunë.