Kuzhina shqiptare

Ajvar me speca dhe patëllxhanë

Tashmë është koha kur edhe fillojnë përgatitjet për ushqimin dimëror dhe një tryezë gjatë stinës së dimrit nuk mund të imagjinohet dot pa ajvar. Ja edhe receta se si duhet të përgatisim ajvarin.

hajvarPërbërësit:

•       30 kg.speca të kuq të shëndoshë,
•       15 copë patëllxhanë,
•       1 kg. karota,
•       1 litër vaj,
•       2 tuba majdanoz,
•       kripë,
•       2-3 lugë sheqer.

Përgatitja:

Specat lahen, pastrohen nga farat, piqen dhe qërohen. Karotat pastrohen, priten në rrathë dhe bluhen në makinë mishi.
Gjithashtu edhe patëllxhanët lahen, grimcohen dhe bluhen në makinë mishi.
Në tenxhere të përshtatshme hidhet 1 gotë vaj sa të nxehet.
Në të hidhen patëllxhanët dhe karotat. Vihen në zjarrë dhe duke i përzier ziejnë sa të avullohet lëngu.
Në ndërkohë bluhen specat dhe hidhen në masën e patëllxhanave. Zihen së bashku duke i përzier vazhdimisht, gjersa të avullohet lëngu dhe ajvari të trashet.
Hidhet pjesa tjetër e vajit, kriposet ajvari, i shtohet majdanozi i grirë hollë, 2-3 lugë sheqer dhe përzihet mirë.
Kavanozët e nxehtë mbushen me ajvar të nxehtë, e mbi hidhet vaj i nxehtë dhe mbyllet kavanozi me celofan të dyfishuar.

Kavanozët mbulohen me batanie dhe qëndrojnë 12 orë, pastaj vendosen në vend të ftohtë.
Në të njëjtën mënyrë përgatitet ajvari vetëm nga specat.

Ju bëftë mirë!