Lajme

Rritje e bashkëpunimit ndërkombëtar të Zvicrës, përfshirë edhe me SHBA-në

Zvicra po forcon bashkëpunimin e saj ndërkombëtar,

Zvicra po forcon bashkëpunimin e saj ndërkombëtar, duke përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, veçmas nga nisja e luftës në Ukrainë, transmeton albinfo.ch.

Viola Amherd pas takimit me përfaqësues të qeverisë amerikane në Uashington, në fund të një udhëtimi pesëditor, në vend u shpreh se Zvicra duhet të afrohet me politikat ndërkombëtare, veçmas me SHBA-në.

Mediat zvicerane shkruajnë se ajo u pyet edhe për kërkesën e ardhshme finlandeze për anëtarësim në NATO, megjithatë, shefja e Departamentit të Mbrojtjes bëri të qartë se ky hap nuk është në diskutim për Konfederatën, sepse nuk do të pajtohej me neutralitetin zviceran.

Një shtet neutral ka hapësirë ​​për manovra për të forcuar sigurinë e tij nëpërmjet bashkëpunimit me vendet e tjera. Këtu përfshihet edhe blerja e planifikuar nga Zvicra e 36 avionëve luftarakë F-35, si dhe pesë sistemeve raketore Patriot. Amherd, e cila gjithashtu pati mundësinë të vizitonte prodhuesin Lockheed Martin, theksoi se blerja varet nga miratimi popullor.

Në SHBA, Amherd mori gjithashtu garanci për biznesin e kleringut, i cili do të sjellë miliarda franga në Zvicër. “Ne duhet të përfitojmë nga kjo mundësi për të rritur njohuritë teknike dhe për të avancuar kapacitetin për inovacion”, tha ajo. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI