Lajme

Zvicra do të ketë temperatura deri në 30 gradë Celsius

Ka qenë një fillim i ngrohtë i verës dhe temperaturat në Zvicër parashikohet të arrijnë afro 30 gradë Celsius këtë javë

Kopshtet e birrës janë plot, njerëzit po notojnë në liqene dhe të gjithë po dynden në park; Qershori deri më tani ka qenë një muaj i ngrohtë në Zvicër.

Në javën e fundit temperaturat disa ditë kanë shkuar mbi 25 gradë Celsius, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Moti i ngrohtë është për shkak të një zone me presion të lartë të quajtur Wiola nga sinoptikanët.

Dhe do të bëhet edhe më e nxehtë në ditët në vijim.

Meteorologu i MeteoNews, Roger Perret, tha për Blick: “Do të mbetet verë gjatë gjithë javës. Temperaturat do të jenë rreth 25 gradë Celsius në fillim të javës, pastaj 27 deri në 28 gradë Celsius deri në fund”.

Disa rajone mund të përjetojnë temperatura edhe më të nxehta, transmeton tutje albinfo.ch.

“Në Valais dhe në Bazel, temperaturat mund të arrijnë edhe 30 gradë Celsius deri në fundjavë”, tha Perret.

Ndërsa dielli duhet të shkëlqejë vazhdimisht në ultësira, mund të ketë “një ose dy shira lokale ose stuhi në male”, tha Perret. Megjithatë, në përgjithësi do të jetë me diell.

Por nga java e ardhshme Perret tha se pret që të ketë më shumë shi. “Modelet tregojnë se më pas mund të ftohet në rreth 20 gradë Celsius dhe se stuhitë mund të jenë duke shkuar drejt nesh”, tha ai. “Ajo gjithashtu mund të laget”.

Ndërsa është ende nxehtë këtë javë, njerëzit që vuajnë nga alergjitë mund të kenë një kohë të vështirë.

“Numri i polenit nuk do të ulet aspak”, tha Perret.