Koronavirusi: çast pas çasti

Kurz: Nuk do të varemi vetëm nga BE-ja, do të prodhojmë vaksina me Izraelin

Austria dhe Danimarka po planifikojnë të punojnë me Izraelin në luftën kundër Covid-19. Dy kryeministrat e këtyre dy shteteve do të takohen të enjtën me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanjahu

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha sot se vendi i tij dhe Danimarka nuk do të mbështeten më vetëm në Bashkimin Evropian për vaksinat e koronavirusit dhe se ata do të bashkëpunojnë me Izraelin në prodhimin e vaksinave të gjeneratës së dytë.

Ai tha se do të vizitonte Izraelin së bashku me kryeministrin danez Meta Frederiksen të enjten për të diskutuar kërkimin dhe bashkëpunimin në prodhimin e vaksinave me kryeministrin Benjamin Netanjahu.

BE është përballur me kritika për futjen e ngadaltë të vaksinimit, ndërsa Izraeli ka vaksionuar një pjesë të madhe të qytetarëve të vet.

Kurz tha se Agjencia Evropiane e Barnave është shumë e ngadaltë në miratimin e vaksinave dhe vuri në dukje mangësitë në dërgesat e kompanive farmaceutike.

“Ne duhet të përgatitemi për mutacione të mëtejshme dhe nuk duhet të jemi më të varur vetëm nga BE në prodhimin e vaksinave të gjeneratës së dytë,” tha kancelarja austriake.

Ai tha se Austria dhe Danimarka nuk do të mbështeten më në BE në të ardhmen dhe se në vitet e ardhshme, së bashku me Izraelin, ata do të prodhojnë vaksina të gjeneratës së dytë për mutacione të mëtejshme në virusin corona dhe do të bëjnë kërkime mbi mundësitë e trajtimit afatgjatë .

Në Austri, më pak se 5.5 përqind e popullsisë janë vaksinuar deri më tani.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI