Futboll

Kuqezinjtë pritet të pushtojnë Dortmundin për ndeshjen kundër Italisë

Shumë shqiptarë që janë rezident në Gjermani kanë blerë biletat për paraqitjen e parë në turne të madh që nga EURO 2016

UEFA dhe autoritetet gjermane po përgatiten për mbi 50 mijë tifozë të Shqipërisë që do të marrin pjesë në ndeshjen e së shtunës në EURO 2024 kundër Italisë në Dortmund, thanë burimet për ‘ESPN’, në atë që do të jetë kontigjenti më i madh udhëtues i çdo skuadre tjetër përveç vendit pritës.

Dhe i tillë është interesimi për ndeshjen në Shqipëri, kryeministri shqiptar Edi Rama ka pezulluar parlamentin e vendit për 10 ditë për të mundësuar që mbi 100 ministra dhe parlamentarë të marrin pjesë në ndeshjet e grupit B të ekipit kundër Italisë, Kroacisë dhe Spanjës, transmeton albinfo.ch.

Edhe pse ‘Signal Iduna Park’, stadiumi vendas i Borussia Dortmundit, mban rregullisht mbi 81,000 spektatorë për ndeshjet e klubit, vendi do të ketë një kapacitet të reduktuar prej 62,000 gjatë EURO 2024 dhe burimet e UEFA-s kanë thënë se një numër i madh biletash të seksionit neutral për ndeshjen hapëse të Grupit B janë blerë nga tifozët shqiptarë.

Shumë shqiptarë që janë rezident në Gjermani kanë blerë biletat për paraqitjen e parë në turne të madh që nga EURO 2016, ndërsa kampionia e Evropës në fuqi, Italia pritet të mbështetet nga më pak se 10,000 tifozë për shkak të shumicës dërrmuese të biletave të blera nga tifozët shqiptarë.