Futboll

Ish-legjenda zvicerane: Kontributi i Shaqirit ka vlerën e arit

Pas shënimit të golit fantastik ndaj Skocisë në Euro 2024, në kuadër të Grupit A, bëri që Xherdan Shaqiri të marrë lëvdata të shumta. Përveç rëndësisë që kishte kjo ndeshje për Zvicrën, 32-vjeçari hyri në librin e rekordeve, duke u bërë futbollisti i parë që shënon në gjashtë garat e mëdha, duke përfshirë tri edicione të Botërorit dhe po aq të Kampionatit Evropian, përcjell albinfo.ch.

Një ndër personat që e ka vlerësuar lart Shaqirin për performancën e tij ndaj Skocisë është ish-legjenda zvicerane, Ciriaco Sforza.

Sforza gjatë karrierës së tij ka luajtur për Bayern dhe Inter, ndërsa me fanellën e kombëtares së Zvicrës numëron 79 ndeshje aty ku kishte shënuar nëntë gola.

“Ishte një gol i nivelit botëror, për këtë e kemi Shaqirin, për këtë ai është këtu”, ka thënë fillimisht Sforza për një program televiziv në Zvicër.

“Ai nuk ka nevojë të ushtrojë për këtë (shënimin e golave të bukur), pasi është në gjakun e tij dhe jo secili futbollist mund ta bëjë këtë”.

Shaqiri kishte hasur në kritika sa i përket kontributit të tij në anën defanzive, por për këtë Sforza tha se nuk duhet të harrohet ajo që ai mund të bëjë në fazën e sulmit.

“Është e qartë se ka hapësirë për përmirësim në paraqitjet e tij, por ne nuk duhet të harrojmë se çfarë mund të bëjë ai në fazën e sulmit, vlen sa pesha e tij në ari”, u shpreh ai.